האם עקום התשואה מאותת מיתון?

עקומת התשואה של אג"ח ארה"ב נחשבת לעתים קרובות לאחד האינדיקטורים המובילים ביותר עבור כלכלת ארה"ב, ועל כן גם לאינדיקטור מוביל עבור שוק המניות בארה"ב ובעולם.


חשוב לנו בתור משקיעים להבין מדוע עקומת התשואה חשובה כל כך. ובכן, הבנקים לווים כסף ומשלמים ריבית על פיקדונות בשיעורים של הקצה הקצר של עקומת התשואה (הריבית לטווח הקצר), ולאחר מכן הם מלווים כסף לצרכנים, בעלי בתים, ועסקים בקצה הארוך של העקום (ריבית לטווח ארוך).


אז מה קורה כאשר הריבית לטווח הקצר גבוהה משיעורי הריבית לטווח הארוך, כלומר כאשר עקומת התשואה מתהפכת? התשובה היא שמרווחי הריבית נטו מצטמצמים, הרווחים נופלים, ותמריץ הבנק להלוות כסף יורד. וכאשר הבנקים מלווים פחות, הפעילות הכלכלית נוטה לרדת.


הסבר זה, כמובן, הוא גרסה מזוקקת מאוד של האופן שבו עקומת התשואה משפיעה על הפעילות הכלכלית.


עקומת התשואה ככלי חיזוי אמין של מיתון כלכלי

למעשה, אם נחזור אחורה, נמצא כי מאז 1970 חווינו שבעה משברים וכולם קדמו עקום תשואה הפוך. הזמן שלוקח למיתון להתגבש לאחר היפוך עקומת התשואה משתנה לאורך ההיסטוריה, אבל זה בדרך כלל לא לקח הרבה זמן - 5 עד 17 חודשים בממוצע.


דוגמא לתקופה הטרום משברית ב- 2007

אז איפה אנחנו עומדים היום? האם עקום התשואה מאותת למיתון?

במבט לאחור, אנו יכולים לראות כי עקומת התשואה כבר החלה להשתטח במהלך חמשת השנים האחרונות. המרווח בין הריבית ל -10 שנים לבין הריבית ל -3 חודשים עמד בתחילת שנת 2014 על כ -300 נקודות בסיס, וכעת ירד עד לרמה של 30 נקודות בסיס בתחילת פברואר 2019.


אנחנו עדיין לא נכנסנו לטריטוריה של "היפוך", אם כי לדעתנו, כל הסימנים מצביעים על עקומת התשואה בכיוון זה. אנו צופים כי עקומת התשואה תמשיך להשתטח ב -2019. לפדרל ריזרב יש תפקיד מרכזי בקביעת המהירות שבה תשתטח עקומת התשואה, שכן הם קובעים את הריבית בקצה הקצר של העקום. אמנם לאחרונה הפד הצביע על גישה מרוככת יותר במדיניותו להעלאת הריבית, היינו מצפים לעלייה נוספת בשיעור או שתי עליות מאוחר יותר השנה או בתחילת השנה הבאה.עקום התשואה הנוכחי - 27.2.19את שיעורי הריבית לטווח הארוך קצת יותר מסובך לחזות, אבל אנו צופים כי הציפיות האינפלציוניות הצנועות לטווח הארוך ישמרו על שיעורי ריבית לטווח הארוך דיי סטטיים. אנו לא באמת רואים תרחיש שבו הריבית ל- 10 שנים הולך תעלה מעבר ל -3% בשנת 2019.


לסיכום....

בסיכומו של דבר, הסיכון לעקום תשואה הפוך בשנת 2019 הינו גבוה ועולה, אך לא בהכרח מתרחש. וגם אם יקרה, ההיסטוריה מציעה לנו מרווח זמן עד המיתון הבא. בקיצור, זהו אינדיקטור חיזוי אולי הכי טוב מבין מכל האחרים, אבל נכון להיום לא ממש מאותת למיתון.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ