הסיפור שמניע את הכלכלה העולמית

שוקי המניות נשמו לרווחה בסוף ינואר, כאשר הפדרל ריזרב החליש את הטון על עליית הריבית לשנת 2019. יו"ר הפד, ג'רום פאוול, אמר כי "סנריו של העלאת הריבית נחלש במידה מסוימת", והוסיף כי הפד מודאג יותר ויותר מההשפעות הקשורות למדיניות בסכסוכי סחר, Brexit, ואת האופציה להשבתת הממשל בארה"ב בעתיד. השווקים הריעו לחדשות.


אי הוודאות בנוגע להמשך העלאות הריבית הייתה חיובית למניות. אבל אנו טוענים שהסיפור החשוב ביותר בכלכלה העולמית - ואי הוודאות הגדולה ביותר - עדיין חי וקיים. הסיפור הוא יחסי הסחר בין ארה"ב לסין, אבל אנו טוענים שזה הרבה יותר עמוק. כדי להבין את מלוא היקף ההשפעה של סין על הכלכלה העולמית כיום, יש לחשוב על המסחר, יוזמת החגורה והדרך, המירוץ לטכנולוגיית 5G, ומגמות הצמיחה העולמיות.


זוהי מערכת של שכבות מרוכבות ומורכבות, והשפעתה הקולקטיבית על כיוון הכלכלה העולמית היא חשובה ביותר. במאמר הבא, נסתכל על ארבעת הגורמים הגדולים בסין שבאים היום לידי ביטוי:


מסחר


ענייני המסחר לקחו הפסקה עם השנה הירחית החדשה בסין, דבר הנותן לצופים בשוק הזדמנות טובה להעריך את ההתקדמות. בקיצור, אם כי המשא ומתן על הסחר היה קשוח ושני הצדדים נראים להוטים להגיע לעסקה, התנאים הסופיים נשארו חמקמקים, ויש רק חודש לסגירת העסקה.