מי המרוויחים הגדולים מעליות הריבית?החלטת הפדרל ריזרב להעלות את הריבית בפגישת דצמבר 18-19 בשנה שעברה היתה מקור לבעיות בשוקי המניות. למעשה, כמעט כל גידול בשיעורי הריבית בשנה שעברה (היו ארבעה בסך הכל) התקבל בתנודתיות לטווח קצר - מתוך ראייה כי תם עידן הכסף הזול.


רבים טענו כי מדיניות הפד איננה אחראית (ביניהם הנשיא טראמפ בעצמו) כאשר כלכלת ארה"ב צומחת בקצב , רווחי ה- S & P 500 עולים קרוב ל -20%, ושיעור האבטלה קרוב לשפל של 50 שנה, מה אנחנו באמת מצפים שהפדרל ריזרב יעשה?


עליית הריבית הייתה מוצדקת - במיוחד משום שהפדרל ריזרב העלה את שיעור הריביות הנמוכים מרמות נמוכות היסטוריות. הרעיון ששיעור נייטרלי של 3% הוא מסוכן מוטעה, לראייתנו.


על אף החשש מעלייה בשיעורי הריבית, יש מגזר אחד שהשתפר משמעותית בטווח הקרוב כתוצאה מכך: הפיננסים. שיעורי ריבית גבוהים יותר משמע שהבנקים יכולים לגבות יותר עבור ההלוואות שהם נותנים. ההפרש בין מה שהבנקים משלמים ללקוחות עבור פיקדונות ומה שהם גובים מהלווים עבור הלוואות ידוע גם כ -"שולי הרווח הנקי" של הבנקים. מרווחי ריבית גבוהים יותר משמעם רווחים גבוהים יותר עבור הבנקים.

ביצועי סקטור הפיננסים (בכחול) אל מול המדד בחודש האחרון

הבנקים האמריקאים כבר נהנים כיום משיעורי ריבית גבוהים יותר כי הם העלו את שיעורי הריביות על ההלוואות מהר יותר מאשר העלו את הריבית על הפיקדונות. למרבה הצער מה שטוב לבעלי המניות לא בהכרח חיובי עבור הלווים והמפקידים.


התשואה הממוצעת על חשבונות החיסכון נותרה יציבה ברמה של 0.09% מאז ינואר 2018, בעוד ששיעורי הריבית בכרטיס האשראי הממוצעים עלו ב -1.09% ל -17.41% (על פי Bankrate.com). ב - JPMorgan, למשל, הריבית הממוצעת על ההלוואות ברבעון הרביעי עלתה ב - 0.59% ל - 5.26%, בעוד שהשיעור הממוצע על הפיקדונות הנושאים ריבית עלה ב-0.37%, ל - 0.72% .2 בדוגמה זו, פער הריבית נטו גדל בכ 20- נקודות בסיס.


בנק אוף אמריקה רשם רווח והכנסות שחרגו מהציפיות, כאשר הרווחים בעסקי הבנקאות זינקו ב -52% ל -3.3 מיליארד דולר. ביחידת הצרכנים של ג'יי.פי מורגן, הרווח היה גבוה עוד יותר ב -4.33 מיליארד דולר, עלייה של 53%. חטיבת ההשקעות וההלוואות של גולדמן זאקס, הניבה הכנסות של 1.91 מיליארד דולר, שהם כ -550 מיליון דולר יותר ממה שצפו האנליסטים. סיפורים דומים הופיעו בבנקים גדולים אחרים, כמו וולס פארגו ופירסט ריפבליק.השורה התחתונה למשקיעים: שימו עין על עקום התשואה


עקום התשואה אג"ח ממשלת ארה"ב


בתום הרבעון הרביעי, פער התשואות - כפי שנמדד על ידי ההפרש בין האג"ח הממשלתיות ל -2 שנים לבין האג"ח ל -10 שנים - עמד על 0.19%, לעומת 0.24% בסוף ספטמבר וברמה הגבוהה ביותר מאז 2007 בעוד שעקום התשואה המשטתח משמעו בדרך כלל לכלכלה שמאיטה או אולי נכנסת לשלבי מיתון - ויכול לגרום להצטמצמות ברווחים עבור סקטור הפיננסים - נתון זה גם מתנגש עם כלכלת ארה"ב שצפויה לגדול בשיעור של מעל 2% ושיעור האבטלה שנותר ברמה נמוכה מבחינה היסטורית.


הבנקים נהנים ממרווחי ריבית גבוהים יותר לעת עתה, אך ככל שעקום התשואות ימשיך להשתטח, השוליים הללו יגיעו בסופו של דבר למכירות חיסול. על המשקיעים לפקח באופן פעיל על עקומת התשואה כמנגנון לקביעת משקל תיקי ההשקעות למגזר הפיננסי.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ