למה (לא) כדאי להשקיע בקרנות נאמנות

השקעות זה לא דבר פשוט. כי אם הכל היה כל כך פשוט כולם היו מתעשרים, לא?. החוק הראשון בהשקעות רווחיות הוא הימנעות מהפסד כספי. החוק השני הוא זכור את חוק הראשון. מהו החוק השלישי? לבחור מוצרי השקעה זולים שידעו להכות את המדדים.


השקעות יכולות להיות דבר מורכב אחרי הכל, יש כל כך הרבה אפשרויות שונות ומכשירים פיננסים רבים, החל ממניות ואג"ח לנדל"ן וכו'. כדי לפתור דילמה זו קיים מכשיר ההשקעה הנקרא "קרן נאמנות" לא משנה מה תבחרו, אין שום ערובה שתרוויחו כסף מההשקעות שלכם. קרנות נאמנות היו זמן רב כלי ההשקעה המועדף על החוסכים, אך ישנם חסרונות רבים במכשיר השקעה זה שיש לקחת בחשבון.


בעוד שקרנות נאמנות עשויות להיות בחירת השקעה פופולרית, כלי השקעה אחרים עשויים לייצר תשואות השקעה גבוהות יותר. להלן 4 סיבות מדוע אינך צריך להשקיע את כספיך בקרנות נאמנות:


1. קרנות נאמנות הן מוצר יקר

על בסיס שנתי, בקרנות נאמנות יש יחס הוצאות גבוה יותר באופן משמעותי מאשר תעודות סל (ETF). יחס ההוצאות הממוצע של קרנות נאמנות עומד על 1.25%. לעומת 0.4% כיחס ההוצאות הממוצע על תעודות הסל המקבילות. ההבדל בין שני המספרים הללו הוא כמעט 70%.


להפרש הוצאות זה יש השפעה מאסיבית לאורך זמן רב. התרשים שלהלן מציג את עלות העמלות הללו במשך 30 שנה. אנו משתמש בשיעור תשואה ברוטו של 7% על השקעה ראשונית של 100,000 דולר. לאחר 30 שנה, העלות המצטברת עבור תעודת הסל היא קצת יותר מ 37,000 $. יחד עם זאת העלות המצטברת עבור קרן הנאמנות הינה כמעט 100,000 דולר. ההפרש בעלויות הוא יותר מ- 60,000 $.
2. לקרנות נאמנות יש עמלות נוספות

בנוסף להוצאות רגילות, קרנות נאמנות רבות מגיעות עם עמלות ותשלומים אחרים שאתם לא תמיד מודעים להם כמו דמי נאמנות ועמלות הפצה. קרנות נאמנות שונות נמכרות באמצעות מתווכים - לרוב היועצים בבנקים. אותם מתווכים מקבלים עמלת הפצה שלרוב מגולגלת ללקוח בדמי ניהול גבוהים והינה בשווי של כ-0.35%.


3. חלק גדול מקרנות הנאמנות מנוהלות באופן פעיל

מנהל הקרן מקבל את כל ההחלטות על ניירות הערך שהקרן מחזיקה. המנהלים קונים ומוכרים ניירות ערך בקרן על פי שיקול דעתם הבלעדי. 75% מכלל קרנות הנאמנות המנוהלות באופן פעיל הציגו ביצועים פחות טובים מביצועי מדד הייחוס שלהן. 78% מהקרנות המניתיות הבינלאומיות מציגות ביצועים נמוכים יותר ו - 83% מאלו החשופות לשווקים מתפתחים מציגות ביצעים נמוכים יותר מהמדד שלהן. איגרות חוב בדירוג גבוה הן הגרועות ביותר ובדרך כלל כ- 97% מקרנות הנאמנות החשפות לענף מציגות בציעוי חסר.


4. לקרנות נאמנות יש השלכות מיסוי

רוב קרנות הנאמנות כוללות מנגנון של מס רווחי הון נדחה אשר משולם רק בפדיון. כאשר אתה מחזיק בקרנות נאמנות יכולות להצטבר לך התחייבויות מס משמעותיות. דבר שיכול להשפיע על שיקול הדעת שלך ולגרום לכך שתישאר בהשקעה גרועה מהסיבות הלא נכונות.


ניקח עוד דוגמאות. למשל אם נתמקד בשווקים המתעוררים. ותעודות סל שקשורות לשווקים מתעוררים כמו FTSE (VWO) ו- Direxion DailyEmerging Markets Bull 3x (EDC) הציגו רווחים יפים מתחילת השנה של 11.87% ו -34.77% בהתאמה. ביצועים טובים יותר משל ארה"ב ויתר המדינות המפותחת. למרבה הצער, כמעט 100% מהמשקיעים שמכניסים את כספם לקרן נאמנות המנוהלת באופן פעיל הקשורה לשווקים מתפתחים לא ממהרים לחגוג. במבט אל ההיסטוריה, כמעט 85% מקרנות הנאמנות העוקבות אחר השווקים המתפתחים לא הצליחו להציג ביצועים גבוהים יותר לעומת המדד שלהן במהלך 15 השנים האחרונות. אותה מגמה מתרחשת עם קטגוריות אחרות של קרנות נאמנות כמו מניות בינלאומיות, שווקים מפותחים, ו- Small Caps.

אחוז הקרנות שלא הצליחו להכות את המדד

מסקנה - חלופה ראויה לקרנות נאמנות הן תעודות הסל


שיעור 3 נכון בכל סביבת שוק. אבל זה נכון במיוחד בשווקים עולים. אחרי הכל, אם תיק ההשקעות שלך אינו מציג ביצועים טובים יותר מהאינדקסים בשוק בתקופות שוריות, איך הוא יתפקד בשוק יורד?


מהי הדרך הקלה ביותר להכות את המדדים? פשוט הכינו מספר תעודות סל שיהוו את הליבה או היסוד של תיק ההשקעות שלכם. על ידי השקעה בתעודות סל מדדיות תקבלו את כל התשואות הנדיבות שהשוק מספק בנוסף סביר להניח שתשיגו תשואה טובה בהרבה מהרוב המכריע של מנהלי קרנות הנאמנות.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ