4 סיבות להיות מלאי תקווה בשנת 2021


שנת 2020 הייתה שנה קשה עבור הכלכלות בעולם. המדינות התמודדו עם מגיפה של פעם בדור ומיתון גדול, החלפת ממשל בארה"ב ומחלוקת ומתחים חברתיים רבים ושונים. בפוסט הבא לא נדבר על נושאים חברתיים או פוליטיים,אלא על נקודת מבט כלכלית, ניתן לומר כמעט בביטחון מלא כי ארה"ב צועדת לקראת החלמה מלאה בשנת 2021.


להלן 4 סיבות בגינם אנו חושבים ששנת 2021 תהיה שנה חזקה מאוד לשוק המניות:


1. עודף נזילות

התגובות של הפדרל ריזרב על מנת למנוע את השפעותיה הכלכליות של המגיפה התרחשו במהירות שיא ובסכומי שיא. הממשלה הלכה בעקבות הבנק המרכזי עם חוק ה- CARES, והזריקה טריליוני דולרים נוספים לכלכלת ארה"ב. בסך הכל הגירוי המונטרי של 2020 הסתכם ביותר מ- 15% מהתמ"ג - מספר מדהים. לא כל הנזילות הזו זרמה לשוקי ההון, ונראה שכספים רבים עוד בדרך לשווקים. שיחות הגירוי הפיסקליות האחרונות נתקעו והגיעו למבוי סתום. אבל אנו עדיין בטוחים שחבילת גירוי נוספת תגיע בעתיד הקרוב, אנו צופים שזה יכול להסתכם בעוד כטריליון דולר. גירעון תקציבי מבני בשנת 2021 נראה כמעט וודאי, דבר זה צפוי להיות חיובי ומשמעותי למגזר הפרטי ובסופו של דבר לשוק המניות.


2. גידול בהוצאות הפרטיות

רפלקס נפוץ במשבר כלכלי הוא בניית עתודות מזומנים. מגפת ה- Covid-19 לא הייתה יוצאת דופן עבור משקי בית אמריקאיים רבים. בתחילת דצמבר, החיסכון האישי היה גבוה ב -1.3 טריליון דולר מהמגמה שקדמה למגיפה. מה שגרם לתוצאה זו היא העובדה שמשקי הבית לא יכלו "לבזבז" כספים בערוצים רגילים בגלל מגבלות על נסיעות ומגבלות כלכליות אחרות. 1.3 טריליון הדולר שקיימים למשקי הבית בחסכון מסתכם בלמעלה מ -6% מהתמ"ג, הכלכלה שלאחר המגיפה עלולה לחוש את גלי הביקוש של משקי הבית בעוצמה גדולה.


גם התאגידים מחזיקים כיום עתודות מזומנים, ורבים מהם ניצלו את שיעורי הריבית הנמוכים להנפקת אג"ח. הממשלה הפדרלית אף מחזיקה ברמות מזומנים גבוהות מבחינה היסטורית, כאשר 1.7 טריליון דולר מוחזקים בחשבון הכללי של האוצר האמריקני. סביר להניח יתרות אלו זו לא ישארו רדומות בחסכון.


3. חדשנות טכנולוגית

תפקידה של הטכנולוגיה בפיתוח הכלכלה היה נושא מתמשך במהלך 20-30 השנים האחרונות. אבל ההבדל הקריטי בין המצב כיום למצב שהיה לפני 20-30 שנה הוא שחברות הטכנולוגיה המובילות כיום מייצרות תזרים מזומנים אדיר ומשמעותי. הן גם מייצריות תזרימי מזומנים גדולים בזמני שיא. במקום לבזבז שנים וכמויות אדירות של הון לבניית רשת או חנויות, הן יכוליות למכור מוצר או שירות דרך האינטרנט, או באמצעות טלפון חכם. חברות הטכנולוגיה של ימינו יכולות לבזבז את המשאבים והרווח שלהן לצמיחה וליצירת ללקוחות חדשים,


בשנת 2020 אימצנו שירותי טכנולוגיה חדשים רבים ודרכי סליקה וביצוע רכישות, החל מעסקים המיישמים תשתית דיגיטלית חדשה, בקמעונאים המפעילים ערוצי מסחר אלקטרוני, וכלה בצרכנים שמנסים לראשונה שירותים כמו משלוחים. מגמות טכנולוגיות אלה כבר היו בעיצומן, אך 2020 שימשה כזרז המניע אותן קדימה. אנו צופים שהמומנטום יימשך בשנה החדשה.


4. שיעורי ריבית נמוכים

המציאות של ריביות נמוכות היא בדרך כלל חדשות רעות לחוסכים, אך בדרך כלל חדשות טובות למשקיעי הון ולווים. שיעורי הריבית האפסיים נוטים לדחוף את המשקיעים לטובת נכסי הסיכון במיוחד אלו המחפשים תשואה. אילו נכסים נמצאים על עקומת הסיכון אשר צפויים לקבל הון זה? בעיקר שווקי המניות.


התחזית לטווח הקצר עד הבינוני לתשואות אג"ח ריאליות נמוכות / שליליות דוחקת את שיעור ההיוון, והופכת את המניות לאטרקטיביות ביחס לאג"ח. בעת תמחור מניות, שיטה מהירה היא להתחשב בפוטנציאל הרווחים העתידי של התאגיד בניכוי הריבית נטולת הסיכון - זהו שיעור ההיוון. שיעור היוון נמוך יותר פירושו שהרווחים העתידיים של חברות הם בעלי ערך רב יותר, אשר בדרך כלל נוטה להפוך את מניות החברה לאטרקטיביות יותר.


לסיכום

כל הנתונים התמקדו ביסודות כלכליים ובתחזיות, ללא כל קשר לחיסון. גם אם רבים מהאמריקאים לא ירצו לקחת את החיסון וגם אם ההתאוששות הכללית תיקח זמן רב מהמצופה, אנו מאמינים שיש אור בקצה המנהרה הזו, והחברה יכולה לחזור למצב נורמלי במחצית השנייה של השנה הבאה. יתרה מזו, התשואה על מדד ה S&P 500 היא כיום פי 10 מהתשואה הזמינה באג"ח האמריקני לשנתיים. לכן דעתנו היא שורית על שוק המניות לשנת 2021.


  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ