top of page

איך תשפיע מלחמת הסחר על ענף השבבים ובאיזה ענף כדאי להשקיע?


trade war trump


השווקים סגרו את שבוע המסחר האחרון בצורה חיובית בראלי במניות הטכנולוגיה. עם זאת, המשקיעים התנהלו בעצבנות כשארצות הברית דיווחה על העלאת תעריפים עבור היבוא הסיני.

כל שלושת הממדים הגדולים הסתיימו בירוק.


מה עשו המדדים?

הדאו עלה 181.92 נקודות. תאגיד אינטל INTC נתן את הביצועים הטובים ביותר. מניות אינטל זינקו ב -2.6%.

מדד ה - S & P 500 הוסיף 23.39 נקודות, כאשר מניות שירותי התקשורת והטלקום תרמו את מירב העליה. סקטור הטכנולוגיה (XLK) ושירותי תקשורת (XLC) עלו 1.4% ו -1.5%, בהתאמה. מבין 11 הסקטורים של ה- S & P 500, סיימו בסוף השבוע 10 בטריטוריה חיובית. מדד הנאסד"ק התקדם ב -83.75 נקודות, בעזרת הביצועים הגבוהים של אפל (AAPL 187.97, +2.57, + 1.4%), פייסבוק (FB 203.23, +4.78 + 2.4%), אלפבית (GOOG 1140.17, + 15.90, + 1.4%), ומיקרוסופט (MSFT 101.16, +1.40 + 1.4%).


הרווח בסקטורים נע בין 0.3% (consumer staples) ל -1.4% (health care). אשר נבע מרווח עצום של חברת ביוג'ן (BIIB 357.48, 58.67, + 19.6%), שזינקה לאחר שדיווחה על תוצאות הניסוי המוצלח בשלב 2 של תרופת האלצהיימר שלה.


מניות הטכנולוגיה וענף השבבים במוקד

מניות הטכנולוגיה מניעות את השווקים די הרבה זמן. מאז פברואר, מניות הטכנולוגיה מציגות תנודתיות אשר מונעת על ידי חששות מלחמת הסחר. חברות טכנולוגיה אשר מתמקדות בשוק הסיני פגיעות ביותר בתקופה זו. למרות זאת, חברות הטכנולוגיה הציגו מפגן כוח מרשים בחמישי ושישי האחרונים.

חברת השבבים קורבו , QRVO זינקה ב- 5.7%, לאחר שהציגה ביקושים חזקים עבור סמארטפונים בסין. מניות מיקרון טכנולוגיה בע"מ MU גם קפצה ב-2.6% לאחר שהחברה הציגה פגיעה קלה בלבד במכירות ואיסור זמני על מכירה בכמה מקומות נבחרים בסין.


פחד ממלחמת הסחר מצד האיחוד האירופי

ביום חמישי האחרון, אמון המשקיעים עלה קלות לאחר שהופחתו החששות למלחמת סחר בין ארה"ב לאירופה, בעקבות הידיעה כי הקנצלרית גרמניה אנגלה מארקל אמרה כי היא תנקוט בהורדת תעריפי האיחוד האירופי על יבוא המכונית מארצות הברית. משמעות הדבר היא כי טראמפ יכול גם הוא להפחית תעריפים עבור מכוניות המיובאים מן האיחוד האירופי בניגוד לדיווחים קודמים על העלאת מכסים. ידיעה זו החזירה את אמון המשקיעים במידה מסוימת, עליה נרשמה במניות יצרניות הרכב בארה"ב. פיאט קרייזלר NV FCAU ופורד מוטור F זינקו 6% ו -0.6%, בהתאמה. מניות חברת ג'נרל מוטורס עלו ב -1.3%.


המלחמה עם סין רק התחילה

השווקים היו תנודתיים במשך זמן מה על רקע חששות ממלחמת סחר. החששות הסלימו כאשר כאשר הודיע טראמפ כי בכוונתו להטיל מיסים על היבוא הסיני בשווי של 34 מיליארד דולר ביום שישי האחרון. סין, אשר יום קודם לכן אמרה כי לא היא תעשה את הצעד הראשון לקראת תחילת מלחמת הסחר, צפוייה להטיל היטלים משלה על סחורות המיובאות מארצות הברית.


פרוטוקול הפגישה של הפד פורסם

הפדרל ריזרב שחרר תיעודים מפגישתו בועדת השוק הפתוח ביוני. התיעודים שיקפו כי הבנק המרכזי בארה"ב חושש שבמידה והמשק יעלה בצורה חזקה מדי, הדבר עלול לגרום להאטה כלכלית משמעותית. כמו כן, קובעי המדיניות צופים גם סיכונים שליליים ממדיניות הסחר בארה"ב. הפד בישיבתו בחודש יוני העלה את הריבית בפעם השנייה השנה, וסימן כי העלאות הריבית נוספות צפויות להגיע בהמשך. הפרוטוקול של הפגישה שוחרר לאחר שה- ADP פרסם את נתוני המשרות והציג גידול של- 177,000 משרות בחודש יוני, אשר עלה על התחזיות. יתר על כן, שיעור המובטלים השבועי עלה באופן בלתי צפוי בשבוע שעבר ל 231,000 מובטלים


מכוניות חשמליות, הדבר הבא?

רעיון השקעה ששווה לשקול. בדומה לנפט לפני 150 שנה, הליתיום עשוי בקרוב לטלטל את העולם, ליצור מיליונרים ולעצב מחדש את הגיאו-פוליטיקה. בקרוב כלי רכב חשמליים (EVs) עשויים להיות זולים יותר מאשר בלוני גז. חלקם כבר מגיעים למהירות של 265 ק"מ עם הטענה בודדת. מחירי הסוללות צונחים וכמות תחנות הטעינה הוכפלה, חברות בולטות בענף: APTV) Aptiv PLC 94.26) , Delphi Technologies PLC 42.97$ , (DLPH), BorgWarner Inc. 44.59$ (BWA), Magna International Inc 58.82$ (MGA) , TE Connectivity Ltd 91.22$ (TEL), Amphenol Corporation 88.19$ (APH) על פי מגזין Barron’s.יום שישי האחרון היה היום השני ברציפות בו שוק המניות התעלם מסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין (ומדינות אחרות) והתכנס סביב דו"ח תעסוקה טוב עבור חודש יוני. ניתן לראות בבהירות בשוק החוזים העתידיים הבוקר, כיצד דו"ח התעסוקה היווה נקודה חיובית בכיוון השוק. לפני שחרורו ב -8:30 בבוקר (שעון ארה"ב), החוזים העתידיים של ה- S&P ירדו עד 7 נקודות. לאחר הדיווח, הם הפכו לחיוביים, ולמרות שהפתיחה היום הייתה קצת מהוססת, השוורים תפסו את הפיקוד על המסחר.


גורם נוסף שהשפיע על עליית השווקים היה ההכרה שדוח התעסוקה לחודש יוני היה בעל גוון מוכר לאמריקאים. ובאופן ספציפי, הוא הציג גידול מוצק בצמיחה במשכורות בענפים שאינם חקלאיים (+213,000) ו -2.7% ועלייה שנתית מאופקת בשכר השעתי הממוצע.


שוק האג"ח

שוק המניות לא היה היחידי שנהנה מתנועה חיובית. גם שוק האג"ח נהנה מהנרטיב המאוזן למדי.

תשואת אגרות החוב לשנתיים (2y), הרגישה יותר לשינויים בשערי הריבית, ירדה ב 3 - נקודות בסיס לרמה של 2.53% בעוד תשואת אגרות החוב ל 10 - שנים, שהיא רגישה יותר לאינפלציה, ירדה בנקודת בסיס אחת ל - 2.83%.


מבט מקרוב על הנתונים הכלכליים :

ענייני הסחר נדונו בהרחבה. ארה"ב וסין המשיכו להעמיס מיסים ותעריפים על סחורות מיובאות בשווי של 34 מיליארד דולר מכל מדינה, דבר שלא הפתיע את המשקיעים, והנשיא טראמפ הציע העלאת תעריפים אפשרית של יותר מ -500 מיליארד דולר של סחורות סיניות אשר תוטל לאורך זמן אם יהיה צורך בכך.

 • יוני- שיעור האבטלה היה 4.0% לעומת 3.8% בחודש מאי

 • השכר הממוצע לחודש יוני עלה ב -0.2% לאחר עלייה של 0.3% בחודש מאי. ב -12 החודשים האחרונים, השכר השעתי הממוצע עלה ב -2.7%, לעומת 2.7% ב -12 החודשים שהסתיימו בחודש מאי.

 • שבוע העבודה הממוצע בחודש יוני היה 34.5 שעות לעומת 34.5 שעות בחודש מאי

 • הנתונים במצטבר היו חזקים דיים כדי לאותת להמונים על המשכות ההתרחבות הכלכלית.

 • הגירעון המסחרי הצטמצם ל -43.1 מיליארד דולר בחודש מאי, מ -46.1 מיליארד דולר בחודש אפריל, כאשר הייצוא גדל ב -4.1 מיליארד דולר יותר מהיצוא באפריל. היבוא גדל ב -1.1 מיליארד דולר יותר מיבוא אפריל.

  • מהדו"ח ניתן לראות כי הייצוא נטו יהיה מרכיב חיובי בתמ "ג ברבעון השני, שכן הגירעון הממוצע ברבעון השני של המסחר הריאלי הוא 7.4% פחות מהממוצע ברבעון הראשון.

לו"ז כלכלי ליום שני יכלול את דוח אשראי הצרכנים לחודש מאי.

 • מדד הנאסד"ק + 11.4% מתחילת השנה

 • ראסל 2000 + 10.3% מתחילת השנה

 • + 3.2% מתחילת השנה S & P 500

 • ממוצע -1.1% מתחילת השנה Dow Jonesאירופה

על פי לשכת הסטטיסטיקה הבריטית, פריון העבודה השעתי של עובד ירד בכחצי אחוז. ביום שני נציג הבנק המרכזי ישא נאום בשעה 16:00 ובשעה 18:00 ביום חמישי יפרסם הבנק המרכזי של אירופה את חשבון המדיניות המוניטרית.


תוצאות מדדי אירופה

דוחות כלכליים דחות רבעונייםComentarios


bottom of page