top of page

מה זה Robo Advisor ? המהפכה הטכנולוגית של עולם ההשקעות

עודכן: 9 באוג׳ 2018


רובו אדויזור מהפכה דיגיטלית בעולם ההשקעות

האם מחשבים יכולים להחליף בני אדם ולתת ייעוץ פיננסי טוב? בעבר, אפשרויות הבחירה של המשקיעים היו מוגבולת למדי. וכללו רק שתי אפשרויות : "עשה זאת בעצמך" או "שלם לאיש מקצוע שיעשה זאת עבורך" כאשר עבור האפשרות השנייה נדרשת להעמיד סכום השקעה מינימלי של כ-300,000 ש"ח. דרישות אלה השאירו את השירות מחוץ להישג ידם של אוכלוסיות רבות וצעירים שטרם הגיעו להון המינימילי הדרוש.


בראשות Wealthfront ו Betterment שהיו החלוצות בתחום בשוק האמריקאי והחלו לפעות משנת 2014, הגיע השוק לאחוזי צמיחה אדירים של כ- 300% בשנה! כך נולד המושג מהפכני "robo advisor". ישנן הגדרות רבות למהו בדיוק "robo advisor", מדובר בפשטות על שיטה לאוטומציה של הקצאת הנכסים באמצעות אלגוריתם ממוחשב שנבנה ע"י אנשי מקצוע בעלי רישיון בתחום ההשקעות. בעזרת כלים אוטומטים ניתן להציע הצעות השקעה, לנהל כסף, לאזן את תיק ההשקעות ולייצר תמהיל נכון ומותאם לרמת הסיכון של הלקוח. שימוש בטכנולוגיה הוא דבר חיובי בכל שוק תחרותי. בשימוש טכנולוגי ניתן להפחית משמעותית עלויות כגון : דמי ניהול, עמלות מסחר ועמלות שוטפות. וכל זה תוך יצירת תיק מותאם בצורה מקסימלית ללקוח."משהו גדול עומד לקרות"


בנוסף למתן אופציה זולה למשקיעים, העלייה בפופולאריות של ה- Robo Advisors הפעילה לחץ להפחתת דמי הניהול בכל התעשייה בארה"ב.

הביקוש אליהם צומח ועולה מידי יום וצפוי להגיע לכ-2.2 טריליון (!) הון מנוהל בשנת 2020 בארה"ב (לפי סקר שנערך ע"י פירמת רו"ח KPMG).


למה צריך Robo Advisor?


עם צמיחת התחרות בתעשייה הפיננסית, התפתחה מגמה הולכת וגוברת של פיחות העמלות עבור המשקיע. שימוש במוצרים כגון תעודות סל/ קרנות מחקות (ETF's) שיחס הוצאות עליהן נמוך מאוד בהשוואה לקרנות הנאמנות (Mutual funds) -ממוצע של 0.22% לעומת 1.4% בקרנות הנאמנות. עם זאת, הבעיה העיקרית של המשקיעים היא כיצד לנהל את אסטרטגיית הקצאת הנכסים, וכיצד לבצע החלטות השקעה. לשם כך עליהם להעסיק יועץ פיננסי אמין שיסייע להם בתהליך; תמורת תשלום כמובן. מתוך הצורך לקבל ייעוץ השקעות זמין יותר, מהיר יותר ובעלות נמוכה , נולד ה- Robo Advisor בעיקר עבור משקיעים שאינם זקוקים לשירותים מקיפים של יועץ פיננסי טיפוסי.


צמיחה מטאורית בביקוש לשירותי ייעוץ השקעות דיגיטליים בארה"ב
צמיחה מטאורית בביקוש לשירותי היועצים הרובוטים בארה"ב

גם הבנקים הגדולים בעולם כבר הפנימו


בנקים גדולים בארה"ב , כמו מורגן סטנלי, בנק אוף אמריקה וולס פארגו נמצאים תחת לחץ גדול בשל התחרות הגוברת עם ה-Robo Advisors . "במצב כזה קשה להצדיק את שכרם, הרבה מעבר לעלויות השירותים מפלטפורמות השקעה זולות יותר". דעה זו באה לידי ביטוי על ידי קנדרה תומפסון, מנכ"לית אקסנצ'ר, בלומברג. להערכתה, הבנקים הנ"ל, המעסיקים כ -46 אלף יועצים פיננסיים, חייבים להגיב לחברות הסטארט-אפ, המציעות מכשירים פיננסיים חדשים המבוססים על טכנולוגיית הבינה המלאכותית ובתוכניות אנליטיות מורכבות לניתוח מצבי שוק מורכבים. ובדרך כלל לוקחים פחות ממחצית מהעמלות של הבנקים המסורתיים, אשר מבקשים מינימום של 1% מהנכסים תחת ניהול.

"ה-Robo Advisors מפחידים את הבנקים הגדולים בעולם"

Bloomberg, February 5, 2016


איך זה משרת אותי


היועץ הדיגיטלי - Robo Advisor הוא כלי דיגיטלי לניהול הון המספק ייעוץ השקעות אוטומטי בעזרת אלגוריתמים וללא כל הפרעה אנושית, או עם התערבות מינימלית של בעלי מקצוע ברמת איפיון מדיניות ההשקעה. בשל היעדר השפעה אנושית, הדבר מאפשר לגבות שכר נמוך בהרבה ממערכות ניהול הון מסורתיות. ומכיוון שלמבנה ה- Robo Advisor עלויות נמוכות בהרבה, הוא מאפשר גם למשקיעים בעלי הון ראשוני נמוך ($3000) לפתוח חשבון. זאת בניגוד לניהול המסורתי אשר דרישת ההון המינימלי שם לרוב גבוהה בהרבה ($100,000). וזאת מבלי לפגוע באפקטיביות התיק, הפיזור הדרוש וההתאמה לפרופיל הסיכון של המשקיע בצורה מירבית.

תהליך ההרשמה פשוט ומהיר

הרישום מתבצע בצורה דיגיטלית, המשקיע ממלא כמה פרטים אישיים כגון גיל, הכנסה ומטרות ההשקעה. משם, האלגוריתם בוחר אסטרטגיית הקצאת נכסים מתאימה על בסיס אפשרויות השקעה זולות כדי לעמוד ביעדים שהוגדרו מראש על ידי המשקיע. וזאת תוך שכלול מצב השווקים, ניתוח סנריואים אפשרים, הצבת יעדים והגבלת הפסדים, וכמובן התחשבות בגישת המשקיע לסיכון ומאפייניו האישיים.


Robo Advisor ייעוץ השקעות מגוון לתיקים קטנים

מדובר על כלי נהדר למשקיעים שמחפשים שירותי ייעוץ השקעות פשוטים, מהירים ובמחיר סביר. עם זאת, הפלטפורמה אינה מציעה את אותה רמת שירות והדרכה שתקבלו מסוכן הביטוח. הסוכנים האנושיים מציעים שירות מקיף יותר ואישי שדורש אופרציה רחבה ופגישות פנים מול פנים. בדרך כלל, אותם סוכנים מציעים תכנון השקעות מקיף שכולל הסתכלות על כלל הנכסים. ברור כי מעבר לשירותים שמספקים היועצים הרובוטים, סוכנים אנושיים יכולים לספק שירותים מורכבים נוספים בעלי ערך מוסף, כולל תכנון פרישה, תכנון משכנתאות, ניהול מס, ניהול סיכונים וביטוחים מסוגים שונים.


בסך הכל, מדובר על תוספת טובה לתעשייה הפיננסית. אשר צפויה להמשיך לצמוח ולהתפתח בתחום הטכנולוגי. עבור משקיעים שאין להם את ההון המינימלי הדרוש או לא יכולים להרשות לעצמם לשלם את שכרו הגבוה של היועץ אנושי, וגם עבור אלו שכן מסוגלים- היועץ הרובוטי - Robo Advisor יכול להיות פתרון מושלם!


ייעוץ דיגיטלי מול יועץ בנקאי

"אנו נמצאים בתקופה מעניינת, על סף מהפכה בכל הקשור לייעוץ השקעות ולניהול תיקים מקוונים. באנגלית קיים המונח disruption , שמדבר על אירוע שמייצר טלטלה ומשנה את השוק והופך אותו על פניו"

Opmerkingen


bottom of page