סקירה מסכמת - לאן פני השוק?

למרות ההתערבות בשווקים הפיננסיים מצד הפד והממשל, כמו גם מקביליהם ברחבי העולם, הסיכון בשווקים עדיין קיים. עם זאת, השווקים לא קורסים. נכון לעכשיו נראה לנו שהשווקים יתקשו להתקדם הרבה יותר ממה שהם התקדמו בימים האחרונים. הרמות החשובות במדדים הן 3,146.83 במדד ה S&P. רמות התמיכה שצפויות לעתיד ב S&P הן 2,912.50, 2,815.25 ו- 2,718. לטווח ארוך (חודשים). אנו עשויים לראות את השיא בכל הזמנים ב -3,397.50 שיבדק בחודשים הקרובים.


"The trick in investing is just to sit there and watch pitch after pitch go by and wait for the one right in your sweet spot.” -Warren Buffett

הריבאונד החריף של שוק המניות מחודש מרץ הדובי יצר תופעות דומות למשבר הייטק מסוף שנות ה-90 בהן חברות ספקולטיביות ובעלות סיכון גבוה היו מרכז הבעיה. למשל, חברת השכרת המכוניות הרץ שהכריזה על פשיטת רגל כמעט ביצעה מכירת מניות מחודשת בשווי מיליארד דולר, עד שרגולטורים פיננסיים נכנסו לעניין ומנעו מה שיכול היה להיות מרחץ דמים אמיתי. חברת "ניקולה", שמתיימרת להיות טסלה הבאה נראית דומה במאפיינים, חברה לא רווחיות אבל בשוק כבר בעלת שווי שוק של 23 מיליארד דולר.


איך הסיפור הזה יסתיים? האם המחירים ימשיכו להרקיע שחקים? אין להכחיש את קיומם של חידושים מרגשים כמו טכנולוגיות הענן, מכשירים חכמים, AI וכו '. כמה מההזדמנויות הללו, במחיר נמוך, בהחלט ראויות להשקעה. אבל קחו בחשבון, סוף שנות התשעים כללו חלק נכבד של חדשנות (גם בסוף שנות העשרים וסוף שנות השישים) אבל המשקיעים ששילמו יתר על המידה בגין אותן מניות הפסידו את מיטב כספם. איננו יכולים לשנות את היסטוריה, אך אנו בהחלט יכולים ללמוד ממנה. ואם יש דבר אחד שההיסטוריה לימדה אותנו, זה ששוק מניות חסר פחד הוא מקום מסוכן להשקיע בו.


מה מצבם של הסקטורים ההגנתיים?