סקירה מלאה פברואר 2019


"תיאוריית הפיננסים תומכת בגישת השכל הישר באמצעות שילוב של תיק מסוכן ונכסים חסרי סיכון כדי לשלוט בחשיפה לסיכון הכללי". - David Swensen


המשקיע האגדי ג'ון בוגל נפטר בשבוע שעבר. הוא נהג לבקר במיוחדאת תעשיית קרנות הנאמנות בטענה שהם גובים המון מהמשקיעים עבור ביצועי שוק ממוצעים, הוא היה מהתומכים הנלהבים ביותר של תעשיית תעודות הסל. משיקע גדול אחר, וורן באפט, בהתייחסו להשפעתו ולגדלותו של בוגל, אמר: "אם אי פעם יוקם פסל שיכבד את האדם שעשה את המירב עבור המשקיעים האמריקאים, כנראה הרוב יבחרו את ג'ון בוגל". ללא בוגל, תעשיית תעודות הסל לא היתה קיימת.


שוכחים את ההיסטוריה


אחת מאבי היסוד להשקעה נבונה היא שמירה על - "שולי בטיחות" (MARGIN) , אשר נועד במיוחד כדי לספק שימור הון, נזילות, והבטחת הכנסה. משקיעים שאינם מצליחים ליישם מרווח ביטחון נאות בתוך תיק ההשקעות שלהם, חושפים את עצמם ללא צורך לסיכון קטסטרופלי. כשהשוק היה בשיאו בשנת 1929, השקעה של דולר אחד במניות בארה"ב גדלה ל -1.75 דולר. (ראה תרשים בדף זה). עם זאת, סף ההפסדים - 10% הופר ב - 1929 והביא לירידת ערך ההשקעה ל - 1.30 דולר. החלק הבא של היסטוריית השוק רלוונטי במיוחד בהתחשב בכך שמחירי המניות הגיעו לשיאים של כל הזמנים ב -2016. השוק הגיע לתחתית ביולי 1932 ולקח לו 150 חודשים (12.5 שנים) מלמטה כדי לחזור לנקודות השיוויון מלא ו- 182 חודשים (15.1 שנים), מנובמבר 1929 עד דצמבר 1944, רק כדי לחזור לרמה הראשונית שלה 1.7 $.


<