האם החוב והגירעון האמריקני יצאו משליטה?

הגירעון התקציבי בארה"ב - שהוא ההבדל בין מה שהממשלה מוציאה ומרוויחה (תקבולי מיסים) בשנה נתונה - זינק ל -3 טריליון דולר ב -12 החודשים שהסתיימו ב -30 ביוני 2020. ההוצאות עלו בצורה דרמטית בחודשים האחרונים כתגובה למגיפה. ואילו הכנסות המס צנחו. בחודש יוני בלבד הוציאה הממשלה הפדרלית 864 מיליארד דולר יותר ממה שהרוויחה, וזה כמעט שווה לכל הגירעון שנרשם בשנת הכספים 2019.


ובנוסף הקונגרס חזר מהפסקת הקיץ ביום שני, ועדיפות עליונה על הפרק היא לשקול את שאלת הגירוי הפיסקלי שוב. כפי שהיא נראית כיום, בשורה התחתונה, בעיניי, מגיעות עוד הוצאות מצד הממשלה, שאמורות לעלות בקצב ולרשום את הגירעון הגדול ביותר ביחס לאחוז מהתמ"ג מאז מלחמת העולם השנייה.

המניות עלו כתוצאה מחדשות אופטימיות סביב חיסון פוטנציאלי נגד הוירוס כמו גם נתונים כלכליים חיוביים. אבל אם היית ממתין למאמרי חדשות אופטימיים, היית יכול לפספס את העלייה בשווקים. זו הסיבה שניסיון לתזמן את השווקים יכול להיות משחק מסוכן.


הגירעון הגובר מדי שנה פירושו כי סכום החוב הכולל בספרי ארה"ב ממשיך לעלות. התמונה למטה מציגה את החוב הפדרלי הכולל של ארה"ב כאחוז מהתמ"ג לאורך השנים, שכפי שאתם יכולים לראות, הוא ממשיך לעלות גבוה יותר. אני יודע שקוראים רבים חשים לא בנוח מהחובות הבלתי נגמרים (כרגע מעל 25 טריליון דולר), ודואגים כיצד ומתי זה יגמר.