האם המיתון בדרך? אלו 4 התרחישים האפשריים

בתקופה האחרונה קיבלנו פניות רבות ממשקיעים בנוגע לאי הוודאות להמשך התפשטות הנגיף מול יעילות צעדי הממשל בארה"ב. לשם כך, יצרנו עבורכם 4 תרחישים אפשריים החל ממיתון רחב ועד להתאוששות מהירה. במאמר הבא נסביר את תוצאות התרחשים וגם את ההסתברות להם כדי לעזור לכם לתכנן נכון יותר את צעדיכם בשוק.


וירוס הקורנה פגע קשה בייצור העולמי בחודש מרץ מה שתורם להשקפתנו כי העולם נמצא במיתון עמוק.

מדיניות פיסקלית מרחיבה שבמסגרתה ממשלות מזרימות כספים לשווקים יצרו עיוותים ותנועות חדות מאוד.


אלו הם ארבעת התרחישים
אין שני מחזורי עסקים זהים זה לזה, אבל הם חולקים דפוס מוכר: שוקת (משבר מתחיל) -> התאוששות -> התפשטות-> שיא (המיתון מתחיל). וחוזר חלילה. ההכלכלה האמריקאית נכנסה למיתון , שנבע משיתוק המשק במאמץ לעצור את התפשטות ה- COVID-19. הכיווץ היה פתאומי ומהיר. אובדן העבודה היה חד ועמוק באותה מידה. משך הזמן של המיתון יהיה תלוי תחילה באופן התפשטות הנגיף. ככל ותהליך ההשתלטות יהיה ארוך יותר הוא יחייב ריחוק חברתית, כיבוי כלכלי לזמן ממשוך יותר יגרום לנזק מבני קשה למשק.


הדגשנו ארבעה תרחישים של מיתון / התאוששות בטבלה למעלה. המיתון לאחר מלחמת העולם השנייה היה בצורת V או U. לשם הפשטות, אנו נציין מיתון שנמשך פחות משנה בצורת V, ואלה שנמשכו במשך יותר משנה בצורת U. בזמן שנתוני המקרו מראים באיחור את ההידרדרות בפועל בתנאים כלכליים, השווקים הפיננסיים כבר מתמחרים את המיתון. שוק המניות עדיין מחפש תחתית -מבחינה היסטורית, תהליך זה לוקח ארבעה עד חמישה חודשים לפני תום המיתון.


מדד מנהלי הרכש מציג התדרדרות

ה- PMI מתדרדר ומראה שהייצור העולמי התכווץ בחודש מרץ, ה- PMI העולמי עלה ב 0.5 נקודות ל 47.6. עלייה זו במדד נבעה בעיקר בזכות סין - התורמת השנייה בגודלה לייצור העולמי שחזרה לפעילות לאחר השתלטות על נגיף ה-COVID-19. למעט סין, צלל ה- PMI העולמי ב 3.4 ועומד על 46.6, המדד הנמוך ביותר מאז מאי 2009. חלק מהכלכלות בעיקר היצרניות צנחו לכדי 9.4% מהפעילות, האחוז הנמוך ביותר מאז מרץ 2009 (תרשים להלן). זה מאשר את השקפתנו כי הכלכלה העולמית נמצאת בתהליך מיתון חמור.


רמות קיצוניות באינדיקטורים פעולת השוק בחודש האחרון היתה כה יוצאת דופן עד שדחפה מספר אינדיקטורים לרשום רמות קיצוניות. בראש ובראשונה הוא מדד האג"ח הכללי של ארה"ב לחודש מרץ שעומד על -3.14%, שחצה את החודשים הגרועים ביותר במהלך משברים כלכליים עולמיים. הטיסה לחוף מבטחים הביא את תשואות האוצר ל 10 שנים ושלושים שנה לרשום שפל. הבהלה לקנות אג"ח ממשלתי שלחו את ערכו הנקוב של האג"ח לשיאים.


סיכוני הפרעון נותרו

חל שיפור דרמטי בנזילות בשווקים בעקבות תפקוד הממשלה והזרמת הכספים לשוק והתקדמות צנועה במישורים אחרים מחוץ לוולסטריט. סיכוני הפירעון קטנו אך נותרו, במיוחד עבור חברות בדירוג נמוך.מדד מנהלי הרכש מציג התדרדרות

לסיכום

עיקר המלצות גופי המחקר הגדולים הוא חשיפה מינימלית למניות. חשיפה עודפת לאג"ח ומזומן. כאשר הדאגות מנגיף הקורונה יתחילו לדעוך והכלכלה הגלובלית תתחיל לחזור לשגרה, סביר להניח שנראה את מחירי המניות עולים עם עליית תשואות האג"ח. אבל אין עם זאת, כל עדות לכך שהחלמה כזו נמצאת בהישג יד נכון להיום.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ