מה הסיכון למיתון? ומתי השוק יחזור לעליות?

ההגדרה לכניסה למיתון בכלכלה נובעת בעיקר ממשך הזמן שבו הכלכלה נמצאת בהאטה או קיפאון. בזמני מיתון מרווחי האשראי נוטים להתרחב. אך איך נדע שהשוק משנה כיוון וחוזר לעליות ? עוקבים אחר הערכות השווי, תמריצים כספיים ומדיניות הממשלה וצמצום קצב התפשטות הנגיף.

לקוחות רבים שואלים אותנו בימים אלו האם הכלכלה האמריקאית הולכת למיתון? ובכן, הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (NBERׂׂ), אשר תפקידה לבחון את מחזור העסקים של ארה"ב מגדירים מיתון:

"ירידה משמעותית בפעילות הכלכלית, אשר נמשכת יותר מכמה חודשים, ובד"כ באה לידי ביטוי בתוצר הריאלי, הכנסה ריאלית, תעסוקה, ייצור תעשייתי ומכירות קמעוניות וסיטונאיות."

על מנת לנתח את המצב לאחר התפרצות ה- Covid-19 השתמשתנו בתי אנלוגיות :


1. פיגוע הטרור ב-9/11/2001

2. הצונאמי שפגע בחופי יפן במרץ 2011


בשני המקרים, נראה כי הפעילות הכלכלית נפסקה למשך תקופה. לאחר ה-9/11, הפעילות בכלכלה האמריקאית ירדה בכ-0.5% (SAAR 2.0%) מאוגוסט עד נובמבר/ דצמבר. ביפן, הפעילות צנחה בשיעור של 8.4% מפברואר עד אפריל. כאשר טיסות , מסעדות, בידור ובתי קפה היו סגורים. מצב דומה למה שקורה היום ברוב מדינות אירופה המוכות במגיפה אז מוטיב משך הזמן הוא שקובע את תזמון המיתון.


מה שחשוב הוא התמחור בשווקים. ה- S&P500 ירד מעל ל-20% משיאו. מה שמגדיר את השוק במגמה דובית.באשר לשוק האשראי, יש לצפות במרווח של התשואות על האג"ח בדירוגים הגבוהים (IG) עמד על 171 ביום שני האחרון, ואילו אג"ח בדירוגים נמוכים עמד על 642. שניהם רחוקים מהקפיצות הגדולות שהיו מאז 1990 בתשואות האג"ח. כפי שניתן לראות בטבלה :


אם אתם מאמינים שהמיתון מתחיל בחודש הזה, הוא עדיין לא בא לידי ביטוי בשוק האשראיאיך נדע שהשוק חוזר לעליות?


אנחנו בד"כ צופים ב-3 נתונים עיקריים:

  1. הערכת שווי זולה בשוק האשראי - IG (דירוגים גבוהים) מתקרב ל-200, ו-HY (דירוגים נמוכים) עולה מעל ל-800.

  2. מדיניות פיסקלית מרחיבה- אנחנו צריכים לראות תמיכה משמעותית בכלכלה במיוחד בתחום האשראי לעסקים קטנים, בהיקפים גדולים ובתפוצה רחבה. גישה שרק הממשלה יכולה לנקוט וכנראה גם מעורבות של הקונגרס.מיתון הרסני יכול ליצור בעיית פירעון פוטנציאלית כך שהמדיניות הפיסקלית יכולה בעיקר לטפל בבעיית הנזילות.

  3. האטה בקצב התפשטות הנגיף- זהו שורש הבעיה הנוכחית. כאשר הוא יגדע נוכל לראות את ההתחלה של סוף המשבר הנוכחי.


בטבלה הזו ניתן לראות כיצד מתרחבים המרווחים בשוק האג"ח בזמן מיתון


ומה אומר הצד הטכני ?

נבחן מספר גרפים של ת. סל ואת נקודות התמיכה וההתנגדות הבאות ששבירתן מציינת שהמשבר מחריף.


SPY בחינת רמות תמיכה


מדד ה-S&P500 באמצעות ת. הסל SPY נמצא סביב התנגדות משמעותית כאשר התמיכה הבאה שלו מתחת ל- 236.23. שבירה של הרמה הנמוכה ביותר שהושגה בשנת 2018 ערב חג המולד.
הגרף הבא ממחיש את הריצה ל"חוף מבטחים". חילקנו את שוק האג"ח / שוק המניות.


אנחנו נמצאים בשיא של 3 שנים בחלוקה של האג"ח במניות. בנקודה גבוה אף יותר מזו שהוצגה בסוף 2018 ועוד 10.89% לנקודת ההתנגדות הבאה.הבהלה גדולה עוד יותר כאשר אנו רואים את המעבר של המשקיעים לאג"ח ממשלתי וטווחים הקצרים וזאת למרות הריביות האפסיות.ולמרות הירידות החדות ניתן לראות כי ישנם "ציידי מציאות" שמחפשים הזדמנויות לקנות בזול בחלק מהאזורים שנפלו בצורה הקיצונית ביותר- סקטור הפיננסים והאנרגיה.השורה התחתונה למשקיעים


הימים לא קלים ותנודתיים במיוחד חשוב לשים לב לשינויים. אנחנו עדיין לא במיתון על פי הגדרתו בספרים אבל ההסתברות קיימת ככל שהפעילות הכלכלית תיעצר לתקופות ממושכות יותר.
  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ