כוחה של שנת בחירות

לקראת סופה של שנת 2019 אשר תיזכר כאחת השנים החזקות בעשור האחרון, העיניים נשואות אל העתיד – שנת 2020 אשר תהיה שנת בחירות בה הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ יתמודד להמשך כהונתו כנשיא ארצות הברית.

שאלה אחת קריטית צריכה לקבל מענה לקראת השנה הלועזית החדשה: מהם סיכוייו של טראמפ להיבחר לכהונה נוספת?בדקנו נתונים ממערכות בחירות קודמות על מנת לקבל תמונה של מה שעשוי לקרות ב-2020.

מבחינה היסטורית, בחירתו מחדש של נשיא ארה"ב המכהן תלויה בעיקר במצב הכלכלי של המדינה בתקופה שקדמה לבחירות. במהלך המאה האחרונה נבחר נשיא מכהן לכהונה נוספת בכל אחד מהמקרים בהם לא היה מיתון בשנתיים הקודמות למעט מקרה בודד - קלווין קולידג, אשר ניצח למרות המיתון.

מנתוני העבר עולה כי למעט מקרה אחד (בשנת 1924) ובמידה ובשנתיים שקדמו לבחירות הכלכלה לא נכנסה למיתון, הנשיא המכהן נבחר בפעם השנייה לכהונה נוספת. במידה וכן התרחש מיתון בשנתיים שקדמו לבחירות, האמריקאים בחרו לעצמם נשיא חדש.


למה זה משנה? כי למערכות בחירות ולתוצאה שלהן יש השפעה על השווקים!


המגמה העונתית בשנת בחירות מספקת לנו מושג טוב יותר לגבי הדרך בה השוק מגיב בשנה זו.

ניתן להפיק מספר לקחים מהגרף אשר ממצע את המגמתיות במדד ה-S&P500 בכל שנת בחירות החל מ-1948 ועד הבחירות האחרונות בשנת 2016.

בראשון צפוי לנו רבעון ראשון מגמגם במיוחד. זה בהחלט עשוי להסתדר עם העובדה שהשוק נוסק מעלה ברבעון האחרון של 2019 ויצטרך לעכל את המהלך, בין אם באמצעות זמן ודשדוש או באמצעות תיקון מחירים.

השני, האמרה " Sell In May And Go Away " לא מתיישבת נכון לגבי שנת בחירות. ניתן לראות לפי הגרף כי ברבעון השני של השנה מתחילה היציאה קדימה עם הבשלת המהלך.

השלישי, לפי הנתונים לאחר הבחירות אשר מתרחשות בנובמבר מתחילה נסיקה מעלה לקראת סגירה חזקה של השנה.

עם בואה של שנת הבחירות אנו יכולים לצפות להופעה של לא מעט רטוריקה מקמפיין הבחירות. הנשיא טראמפ עשוי לצייץ (כפי שהוא כבר מרבה לעשות) על הישגיו והשגת היעדים שהוצבו במערכת הקודמת – ובמיוחד בנוגע לביצועים של שוק המניות במהלך כהונתו. הרטוריקה הזאת עשויה לעזור ולספק לו תנופה מסוימת לקראת הבחירות החדשות. קידום הרגשות החיוביים הללו עשוי לעזור למגמה של שנת 2019 להתגבר. מאחר ומשקיעים נוטים להפוך למהוססים וחשדנים יותר לאחר שנים כמו שנת 2019, הם עשויים לפספס פקטורים משמעותיים אשר יעצבו את שנת 2020 – רווחיות משתפרת וההשפעות של שנת הבחירות על השוק ועל הכלכלה. מקרה קלאסי של הטיה מחשבתית שבה החלטות המשקיעים מתקבלות על בסיס העומד מאחוריהן ולא על העומד לפניהם.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ