top of page

מהי הבעיה האמיתית כרגע בשווקים?


Consumer Sentiment


לפי סקר שנערך בנובמבר, היו כ-11 מיליון משרות פנויות בארצות הברית, לעומת 6.9 מיליון מובטלים שחיפשו עבודה באופן פעיל. קיימות הזדמנויות רבות עבור אמריקאים שמחפשים עבודה או מחפשים שינוי עיסוק , וזה גם ללא ספק זמן מצוין לנהל משא ומתן על שכר גבוה יותר ובונוסים. ואכן, סקר שנערך לאחרונה על ידי מועצת הכנסים מצא שחברות אמריקאיות מפרישות בממוצע 3.9% מסך השכר לעליות שכר ב-2022.


גם ההוצאות הקמעונאיות היו חזקות - וישנו צפי שהמכירות הקמעונאיות של נובמבר-ינואר בארה"ב יזנקו בכ-10% לעומת שנה שעברה, ויביאו את הסכום הכולל ל-850 מיליארד דולר או יותר!


לבסוף, גם כספי משקי הבית במצב טוב, במצטבר. משקי בית רבים חסכו ושילמו חובות במהלך המגיפה, והשווי הנקי של משקי בית בארה"ב עמד על 2.4 טריליון דולר עד סוף הרבעון השלישי. לפי מדדים בסיסיים אלה, נראה שהכלכלה במצב מצוין.


עם זאת, האמריקאים לא ממש שמחים על כך...


בסקר שנערך לאחרונה על ידי סוכנות הידיעות איי פי , 64% מהמשיבים תיארו את המצב הפיננסי שלהם כטוב, אך רק 35% סברו שהכלכלה האמריקאית במצב טוב. באוקטובר, מדד האמון הכלכלי של Gallup ירד לרמות שנראו לאחרונה באפריל 2020 - כאשר הכלכלה העולמית הייתה משותקת.


שני מדדי סנטימנט צרכנים שנצפו מקרוב - מדד אוניברסיטת מישיגן וסקר האמון של ה-OECD - מראים שניהם ירידה תלולה למדי בסנטימנט החל מאביב 2021, כמעט ללא התאוששות מאז.סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן
סנטימנט הצרכנים - אוניברסיטת מישיגן

סקר אמון הצרכנים -OECD
סקר אמון הצרכנים -OECD

המשקיעים עקבו אחר דפוס דומה. לפי האיגוד האמריקאי למשקיעים בודדים (AAII), החודש האחרון מצביע על סנטימנט דובי יותר בקרב המשקיעים כשמסתכלים על ששת החודשים הבאים.


בקיצור, אין הרבה אהבה מצד המשקיעים להתאוששות הכלכלית בארה"ב, והסיבות לכך כנראה ברורות לקוראים רבים - שיבושים בשרשרת האספקה, מחסור בעובדים ועליית מחירי מזון ואנרגיה שדחפו את האינפלציה לשיא של 39 שנים. שירותים רבים בכלכלת ארה"ב - מנסיעות אוויריות ועד מסעדות ואירוח - אינם עובדים בצורה חלקה כמו פעם. העובדים לא חזרו למשרדים, ואנשים מבלים פחות זמן יחד. תחושת חזרה לשגרה עדיין לא הושגה.


על פי ריצ'רד קרטין, עורך הסקר של מדד סנטימנט הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן:

"סנטימנט צרכני נמוך מתמשך משקף תגובה רגשית, בעיקר מתקוות נכזבות שהמגיפה תסתיים בקרוב."סיקור בלתי פוסק של שיבושים ואינפלציה בשרשרת האספקה. כנראה שגם לחצים לא עוזרים להגביר את הסנטימנט, לדעתי."

אז, מה המשמעות של מצב הרוח של המשקיעים עבור שוקי המניות?


הסימן הגרוע ביותר עבור מניות הוא כאשר אופוריה ותאוות בצע אוחזים במשקיעים ובכותרות, למשל, כאשר כולם מתמקדים במידת ההצלחה של המניות ועד כמה הם צפויים להגיע למעלה. אנחנו לא רואים את הסימנים האלה היום, ואני טוען שהאינפלציה ודאגות שונות מזן ה-Omicron הטו ללא ספק את הסנטימנט בחזרה לטריטוריה שלילית מוחלטת. סנטימנט מעוגן יכול להוביל לתנודתיות בטווח הקצר, אבל במבט רחוק יותר, אנו חושבים שזה אינדיקטור חיובי עבור שוק המניות.בשורה התחתונה

הכלכלה האמריקאית ברובה חזקה, אבל רוב האנשים לא מרוצים מכך. ואכן, מה שהתחיל כשנה של התלהבות מצד המשקיעים והצרכנים לקראת פריחה כלכלית, דעך במידה רבה לתחושה רחבה של דאגה ואכזבה. כמה מהסימנים שצצו בתחילת השנה - SPAC, ומטבעות קריפטוגרפיים וכו' - איבדו את המומנטום שלהם, ונראה שמאזני הסנטימנט נוטים בחזרה לטריטוריה שלילית. ביחד, בשורה התחתונה יש לנו התרחבות כלכלית מאוד לא אהובה ושוק שנמצא עדיין בטריטוריה שוורית, שזה בדרך כלל חדשות טובות למניות.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page