top of page

האינדיקטור הפסיכולוגי שאתם חייבים להכיר

המשקיעים מונעים משני רגשות: פחד ותאוות בצע. יותר מדי פחד יכול לגרום למניות לשקוע הרבה מתחת למקום בו הן צריכות להיות. כאשר המשקיעים נהיים חמדנים, המחירים יכולים לנסוק לשמיים. אז איך נדע איזה רגש מניע את השוק עכשיו? מדד הפחד והחמדנות של ה- CNN מבהיר זאת.


מדד הפחד ותאוות הבצע


רגשות הפחד והחמדנות עשויים למלא תפקיד חשוב בהתנהגות מחירי המניות כמו הערכות שווי, רווחים ואינדיקטורים כלכליים אחרים. זו אולי פחות רלוונטי כשמדובר בהשקעות לטווח הארוך, אך בטווח הקצר שני הרגשות הללו חשובים לא פחות מכל גורמים אחרים אותם אנחנו בוחנים בתהליך קבלת החלטות ההשקעה.

בערך מיום הקמתה של הבורסה היה ברור שתנועות המחירים אינן תמיד רציונליות. במקום זאת, לרגש היה תפקיד מפתח בקבלת ההחלטות של המשקיעים. מבין כל הרגשות שיכולים להשפיע על מחירי המניות והנכסים האחרים, פחד ותאוות בצע תופסים מקום מרכזי.


כאשר החמדנות שולטת, המשקיעים עוסקים במקסום התשואה. כאשר אמון המשקיעים גבוה והכותרות משקפות לעתים קרובות חדשות טובות. זה גם הזמן בו המחירים של נכסים מסוכנים כמו מניות קטנות, מניות בשוקים המתפתחים ומחירי אג"ח זבל עולים.


לעומת זאת, כאשר הפחד שולט, המשקיעים דוגלים בהימנעות מהפסדים. אמון המשקיעים נמוך והכותרות משקפות חדשות רעות ותחזיות למיתון. זאת כאשר נכסי ההגנה כמו אג"ח ממשלת ארה"ב והזהב עולים לעתים קרובות על סוגים אחרים של נכסים.


לרוב, סנטימנט המשקיעים יושב איפשהו בין פחד קיצוני לחמדנות קיצונית. כשהסנטימנט הוא ניטרלי, המחירים הם ביטוי סביר לתפיסות השוק. עם זאת, כאשר פחד או חמדנות שולטים יש סיכוי גבוה לתיקונים אלימים בשווקים.מדד הפחד והחמדנות של ה- CNN הוא מדד המורכב משבעה רכיבים. כל רכיב, כמו גם האינדקס, מדורגים תמיד באחת מחמש הרמות הבאות:


חמדנות קיצונית

חמדנות

ניטראלי

פַּחַד

פחד קיצוניאיך מחושב מדד זה?


מומנטום מחיר המניה: (S&P 500 (SPX לעומת ממוצע נע 125 יום


חוזק במחיר המניות: מספר המניות המגיעות לשיאים ונפילות של 52 שבועות בבורסת ניו יורק


רוחב מחיר המניה: היקף המניות הנסחרות במניות בעלייה לעומת הירידות.


מחירי אופציות: יחס המכירה / קנייה המשווה את נפח המסחר של אופציות רכש "שוריות" ביחס לנפח המסחר של אופציות מכר "דוביות".


דרישת אג"ח זבל: הפער בין התשואות על אגרות חוב בדירוג גבוה לאג"ח זבל


תנודתיות בשוק: ה- (VIX), המודד את התנודתיות


דרישה לחוף מבטחים: ההפרש בתשואת המניות לעומת האג"ח


כאשר ה- S&P 500 צנח לשפל של שלוש שנים ב -17 בספטמבר 2008 - שיאו של המשבר הפיננסי - מדד הפחד והחמדנות שקע ל -12. ב- 9 במרץ 2009 והחל שוק השוורים האחרון.


לאחרונה, לאחר השפל בחודש מרץ השנה המניות ביצעו את הריצה הטובה ביותר שלה מזה עשרות שנים, והמדד הראה חמדנות טהורה לקראת סוף חודש אוגוסט.למה האינדיטקור הזה חשוב במיוחד בימים אלו?


בזמן שמדדים מגדרים את השיאים של כל הזמנים. אנו יכולים לקבל תמונת מצב טובה על תחושת המשקיעים על ידי הסתכלות על אינדיקטור זה. נכון להיום ולאחר התיקונים בשווקים המדד ירד מ-70 (חמדנות קיצונית) ל-59 כיום (חמדנות).אז אפשר לחזות את תנועות השוק?


לא ניתן למדוד את סנטימנט השוק עצמו. גם אם תשאלו כל משקיע לגבי תחזיתם לשוק, התשובות יהיו סובייקטיביות. לכן, כל אינדיקטור סנטימנט הוא באמת על כלי לארגז הכלים שלנו. הרגשות ממלאים תפקיד גדול בתהליך קביעת המחירים בשוק ויש לכלול אותם בכל תהליך קבלת החלטות. עם זאת, בדיוק כמו כל כלי אחר, יש להשתמש במדד הפחד והחמדנות ביחד עם אותם כלים אחרים.לצפייה אונליין במדד : https://money.cnn.com/data/fear-and-greed/


Comments


bottom of page