סקירה לשנת 2020

business 2020

הקדמה


  • הצמיחה הגלובלית צפויה להיחלש ולספק נתונים נמוכים מהממוצע בעשור האחרון.

  • שווקי המניות ממשיכים לטפס גם ברבעון האחרון של השנה. חלק מהגורמים לעלייה הם ירידה בסיכון למיתון, ירידת הריבית, רכישה חוזרת של מניות ובעיקר מחסור באלטרנטיבות.

  • אנו מתחילים שנה חדשה לאחר רצף של שיאים חדשים במדדים המובילים. הסנטימנט מתחיל להתקדם לרמות המאותתות זהירות נדרשת. על אף שמרבית הסימנים מצביעים על הסתברות מועדפת לביצועים חיוביים בשנת 2020, שנת 2019 תיזכר כשנה שקשה מאוד להשתוות אליה,

  • מכפילים פיננסיים מאתגרים להמשך הדרך, אך ההיסטוריה מלמדת שמכפילים גבוהים אינם סימן מקדים לתשואות חסר, אלא למוכנות של השוק לשלם על הצמיחה העתידית. בטריטוריות מסוימות על המפה הפיננסית קיימים גורמי צמיחה דינמיים מגובים בטרנדים רחבים אשר משקיעים ימשיכו להסכים לשלם מחירים גבוהים יותר.

  • ברמת המקרו, המחזור הכלכלי האחרון בו אנו נמצאים מאז היציאה ממשבר הסאב-פריים, נמצא בהאטה, אך 2 גורמים עיקריים עשויים להשפיע באופן חיובי על התמונה.

  • בין האירועים הדומיננטיים שתפסו את הכותרות השנה הייתה כמובן מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, הברקזיט המתארך והאטה הגלובלית. על חומת הדאגות הזו וול סטריט הצליחה לטפס גם הפעם. השווקים סגרו שנה חיובית וחזקה על פני כל הקשת הסקטוריאלית והמדדים זינקו פעם אחר פעם לשיאים חדשים בתגובה להיחלשות החששות.

  • הצמיחה הגלובלית עדיין בסימן האטה, אך פעולות הומניטריות אשר תפסו מקום במהלך 2019 מצד מספר בנקים מרכזיים ברחבי העולם תומכים במחירים גבוהים יותר בשוקי המניות מתוך ציפיה להתאוששות הכלכלה הגלובלית במהלך 2020.הסביבה הכלכלית


הצמיחה בתמ"ג האטה בכל רחבי הגלובוס. יחד עם זאת, מיתון לא נראה באופק בעוד לפי תחזית ה-OECD התמ"ג צפוי להמשיך לצמוח בשנים הקרובות בקצב איטי.


אחת התופעות הבולטות של 2019 היא הפיצול בין המצב המדרדר של חברות התעשייה לבין מצבו האיתן של הצרכן. רוב האינדיקטורים למצב חברות התעשייה במהלך 2019 לימדו כאמור על התכווצות. לעומת זאת, מגזר השירותים ממשיך לספק נתוני התרחבות אם כי בקצב איטי יותר מבעבר.

החולשה הזאת לא התבטאה גם במצבו של הצרכן, עליו האינדיקציות ממשיכות ללמד על התרחבות ואופטימיות, ביניהם בלטו המכירות הקמעונאיות, הוצאות פרטיות וסקרי סנטימנט הצרכנים.

הצפי של רוב הכלכלנים לסגירת הדיסוננס הזה לכיוון החיובי, כלומר באמצעות התאוששות ענפי התעשייה, ולא הידרדרות הצרכן. אנו נוטים להסכים אך להוסיף כי להערכתנו הנרטיב הזה עלול לקרוס במקרה של פגיעה באפקט העושר של הצרכן - ע"י זעזוע שלילי בשוק המניות שעלול להתרחש גם מסיבות מקריות ולהתעצם בפתאומיות בשל מצוקת נזילות אשר תתפוס את וול סטריט עם המכנסיים למטה.

אם לוקחים צעד אחורה ובוחנים את מפת הביצועים הגלובלית, מגלים תמונה שמשדרת עוצמה רוחבית פרוסה על פני הרוב המוחלט של הגלובוס. למעשה, מדובר על שנה ראויה לציון מבחינה היסטורית בעוד מאפיינים כה שוריים לא נראו זה זמן מה.

GLOBAL

גם בבחינת הקשת הסקטוריאלית בארה"ב, מגלים מחזה יוצא דופן. כל הסקטורים השיגו תשואה חיובית במהלך שנת 2019. הבולט מכולם הוא סקטור הטכנולוגיה ותעשיית הסמיקונדטורים בפרט אשר הובילו עם תשואות יתר משמעותיות.

בעוד ההתאוששות במחזור העסקי מתחילה לקבל ביטוי באינדיקטורים הכלכליים המובילים והמחזור הכלכלי השורי מזדקן, אנו מצפים להמשך מומנטום חיובי בשנת 2020.

יחד עם זאת, שנת 2019 בהחלט תהיה שנה קשה מאוד לשחזור. אנו צופים כי מכפילי השווי ימשיכו להפוך ליקרים יותר במהלך השנה בעוד הצמיחה תתאזן ותתרומם בהדרגה במהלך 12 החודשים הקרובים ובעוד שהתנאים הפיננסיים מקלים מצד הבנקים המרכזיים שנקטו גישה יונית במהלך 2019 יספקו מרווח נשימה לשווקים.

sectors

קיימות סיבות לאופטימיות זהירה עם פתיחת 2020. השוק ממשיך את החלק המתקדם של המחזור הכלכלי המאפיין את העשור האחרון אל תוך עוד שנת בחירות, אך בהמשך התחזית צופה כי הצמיחה תתאזן ותצבור מומנטום בהדרגה במהלך 12 החודשים הקרובים כאשר התנאים הפיננסיים המקלים תורמים את חלקם למצב.

תשלומי החוב של משקי הבית ביחס להכנסה נשארת נמוכה מבחינה היסטורית כך שנטל החוב עדיין לא מהווה גורם סיכון ממשי על הצרכן.

debt to income

היתרים לבניה הם מדד מוביל לפעילות כלכלית ולצמיחה הכלכלית במדינה. במהלך הרבעון האחרון של 2019 היתרי הבניה הגיעו לרמות שיא שלא נראו מספר שנים.

permits vs gdp

האפיק המנייתי עדיין נשאר אטרקטיבי בהתייחס לפרמיית הסיכון ,על אף כי מכפילי השווי גבוהים ביחס לממוצע של התקופה האחרונה. מכפילי שווי לכשעצמם הם כלי תזמון נוראי, אך הם כן מרמזים על התשואה הכוללת בטווח הארוך ועל התוצאה שמניבה ההשקעה.


נכון להיום יחס CAPE ׁ(מכפיל רווח שילר - מתיחס לרווחים ב-10 השנים האחרונות ו"מנקה" רעשים בתנודות רווחי החברות) של מדד ה-S&P500 עומד על 31.

המשמעות היא, שסטטיסטית צפוי לנו עשור שעלול להניב תשואות נמוכות ביחס לביצועים אליהם התרגלנו בעשור הקודם. רצועת הביטחון הופכת צרה יותר והיכולת לספוג "חדשות רעות" נחלשת.

העובדה שה-SPY סיים בעליה שנתית של כ-30% כאשר בחודש דצמבר נעל את השנה בעליה חודשית של 3% אינה סיבה רציונלית לבהלה ולהורדת חשיפה.

שיאים חדשים במגוון רחב של סקטורים ותתי תעשיות הם מחזה מעודד אך קיימות נק' אסטרטגיות בהן הדינמיקה בשוק בשלה יותר להגדלת החשיפה מהצד השני.

אנו נכנסים לשלב בו יהיה נוח לראות את השוק מתקן באמצעות זמן או מחיר לפני שימשיך את המהלך עם הבשלת התנאים והמידע הכלכלי שיתקבל במהלך הדרך. מצב בו השוק ינוע מעלה באופן אקספוננציאלי ידרוש תגובה אך זה לא המצב כרגע.מפת הסיכונים


חלק ממשתתפי השוק יחשדו בפער שבין תשואות שוק המניות לצמיחה הכלכלית בשנה האחרונה אך העובדה כי במהלך תקופה ארוכה שכללה את 2018 וחלק מ-2019 השוק אמנם ביצע תנודות חריפות, אך בסופו של דבר השינוי הטוטלי של המחיר נעצר, עד שנפרצו שיאים חדשים.

בנוסף, במהלך השנה שווקי המניות נעו בכיוון מנוגד למדדי הפעילות הכלכלית כאשר הצמיחה בתמ"ג העולמי האטה. העובדה כי שווקי המניות עלו במהלך המחצית השניה של 2019 נובעת מתוך ציפיות להשתפרות והתאוששות של הפעילות הכלכלית במהלך התקופה הקרובה. קיימת קורלציה גבוהה בין הביצועים השנתיים של מדד ה-S&P500 משנה לשנה מול תנועת נתון מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור, אך לאחרונה ניתן להבחין בהתפלגות בין השניים. בעוד ה-ISM מתקשה להתאושש, מדד ה-S&P500 מטפס למעלה ומקדים את המהלך. התפלגות דומה אירעה במהלך שנות ה-90.


ISM SPYהעלאת ריבית - לא נראית באופק

סיכון אחד ירד מהשולחן במהלך השנה והוא הסיכון המוניטרי שהפדרל ריזרב יעלה את הריבית פעמים נוספות. הפדרל ריזרב הוריד את הריבית 3 פעמים במהלך השנה החולפת , במהלך מוניטרי שהחל במחצית השנה וזאת לאחר 3 שנים רצופות שבהם הפדרל ריזרב העלה ריבית בפועל.

דולר חלש יותר יגרום הפחתה בגירעון הסחר של ארה"ב. ייצוא הופך לזול יותר בעוד ייבוא יהפוך ליקר יותר. אם יתייצב, הוא עשוי לשמש תמריץ לחברות להעביר את כוח הייצור חזרה לארה"ב, זאת תהפוך למימוש הבטחת בחירות נוספת של טראמפ, אחת אשר תרמה רבות לבחירתו לנשיאות. טראמפ ימשיך להפעיל לחץ להורדות ריבית נוספות, כחלק ממאמציו להציב את ארה"ב בעמדה תחרותית יותר ולייצר אינפלציה.

כפי שאנו מבינים זאת, ג'רום פאוול יעדיף שלא להתעסק עם הנשיא במהלך שנת בחירות.


מלחמת הסחר הפכה בהדרגתיות למתחי סחר ולשיחות סחר

אין שינוי מהותי בנושא העיקרי והרגיש שמעסיק את המשקיעים ואת המדיה בתקופה האחרונה - המתחים במשא ומתן בין סין לארה"ב, אשר סיכמו על "הפסקת אש" לעת עתה.

סין הפגינה עמידות מול המכסים שהטילה ארה"ב, אך כל הסלמה בנושא