יחס CAPE מאותת שהשוק נמצא בהערכת יתר – אך האם זה באמת המצב?


מכפיל הרווח הוא אחד הכפילים המוכרים ביותר והמשומשים ביותר על ידי משקיעים להערכת שווי של מניה. באופן שאינו מפתיע, מעטים המשקיעים אשר באמת מבינים את המשמעות האמתית שלו.

לאחרונה, בזמן שהפירמות הפיננסיות וכלל האנליסטים והכלכלנים סיקרו את שנת 2020, פורסמו לא מעט כותרות אשר הזהירו מפני מכפילי שווי גבוהים באופן היסטורי. היו כאלה שטענו שהשוק נמצא בבועה, היו כאלה שטענו שהמכפילים הגבוהים מהממוצע ב-5 ו-10 השנים האחרונות מרמזים על תשואות נמוכות בשנים הקרובות.


מהו יחס CAPE ?

יחס CAPE דומה מאוד למכפיל הרווח המוכר (P\E), אך עם שדרוג קל. בעוד מכפיל הרווח מודד את היחס שבין המחיר לרווחים בשנה באחרונה, יחס CAPE מודד את המחיר ביחס לרווחים במהלך 10 השנים האחרונות. החישוב נעשה על פני 10 שנים והתוצאה 'חלקה' יותר בניקוי הרעשים של מכפיל הרווח הבסיסי.

יחס CAPE נקרא גם מכפיל שילר, על שם הכלכלן רוברט שילר, זוכה פרס הנובל שהמציא אותו. הוא הכיר בעובדה כי רווחי החברות עלולים להיות תנודתיים משנה לשנה בנק' מסוימות של מחזור העסקים.

על מנת למזער את ההשפעה הזו, הוא ערך את החישוב על פני ממוצע הרווחים ב-10 השנים האחרונות.


ואכן, שנת 2020 נפתחת ביחס CAPE גבוה של 31. למעשה, רק פעמיים נוספות במהלך ההיסטוריה יחס CAPE עבר את רמת ה-30 כלפי מעלה בנקודות זמן שקדמו לקריסה של 1929 ולבועת הדוט קום. אך האם זה בהכרח אומר ששוק דובי נמצא מעבר לפינה? אם זה אומר ששוק המניות נמצא בבועה?מכפילי שווי גבוהים נתפסים בעיני משקיעים כסימן רע בטענה שהמניה יקרה ושהשוק הוא בועה אבל בחינה לעומק של הנתונים חושפת פגמים קשים בפילוסופיה הזו.

בשורה התחתונה, מכפילי שווי הם כלי תזמון פשוט נוראי. ההנחה שמכפילי שווי גבוהים ביחס לממוצע כלשהו מהווה אינדיקציה לכך שהשוק "יקר מידי" פשוט לא עובדת ומעולם לא עבדה. בפועל, היא פועלת באופן כמעט הופכי.

הטענה שהשוק עלה יותר מידי מהר מידי אינה סיבה רציונלית לבהלה ולקיבוע דעה שהשוק הוא בועה. בעיקר בגלל שאת רמת ה-30 היחס עבר עוד במהלך שנת 2017. מאז, הוא הספיק לרדת חזרה ולמרות העליות החזקות שאפיינו את התקפה האחרונה, היום יחס CAPE נמצא ברמה נמוכה יותר מאשר רמת השיא האחרונה שנמדדה בתחילת 2018 ועמדה על 33.3.


איך זה הגיוני?


ובכן, מאז השיא שסימן השוק בתחילת 2018, ההתקדמות הטוטלית של המחיר נעצרה עד שהשוק החל לפרוץ לשיאים חדשים בשלהי 2019. במהלך התקופה הזאת, שהתפרסה על כשנה וחצי, רווחי החברות המשיכו לצמוח. גם ממוצע רווחי החברות ב-10 השנים האחרונות, אשר מרכיב את יחס CAPE , עלה בהתאם.(כאשר מודדים את רווחי החברות כל שנה התוצאות עלולות להיות תנודתיות בתנאים מסוימים. שימוש בממוצע הרווחים ב-10 השנים האחרונות גורם להפחתת הרעשים)

יחס CAPE הוא רק גורם בודד מיני רבים אשר יש לקחת בחשבון כשבוחנים את שוק המניות. במקום לאפשר לאינדיקציה בודדת להחדיר פחד מפני שוק דובי, משקיעים צריכים להתמקד בתמונה הכוללת. על אף שיחס CAPE מציג ערך חשוב, יש לכלול מרכיבים נוספים המובילים את הכלכלה ועל נתוני הצמיחה שברקע.

לאלו מכם המעוניינים ללמוד עליהם לעומק, אנו ממליצים להתחיל בסקירת השוק לשנת 2020 שפרסמנו לא מזמן.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ