top of page

4 דרכים לחסוך בעמלות המסחר

עודכן: 15 באפר׳ 2018

כאשר אנו מדברים על השקעות בבורסה, אנו מדברים על תשואות וסיכון ולפעמים שוכחים לקחת בחשבון הוצאה מסויימת אשר פוגעת בכדאיות התיק שלנו. אנו מתכוונים לעמלות הבנקים, ובפרט העמלות הקשורות לפעילות בניירות ערך. אל תחשבו שמדובר בכסף קטן, למשל על פי הדוחות הכספיים של בנק הפועלים, ברבעון השלישי של 2017, הכנסות הבנק מעמלות של ניירות ערך הגיעה לכ- 189 מיליון שקלים.


העמלות אשר הבנקים גובים מכם מכרסמות ברווחי ההשקעות בבורסה, אך אנו נוטים להתייחס אל העמלות כאל גזרה משמיים ואפילו איננו מודעים לגובה העמלות. אם אתם סוחרים בוולסטריט דרך בנק ישראלי סביר להניח שתשחקו את התיק שלכם בעמלות. דמי ניהול תיק ניירות ערך זרים בבנק - דמי ניהול שנתיים שנעים סביב 0.6%-0.3% לשנה משווי התיק בשנה. משמע שעל תיק של 500 אלף ש"ח תשלמו עמלה של 1500-3000 ש"ח בשנה.דמי הניהול שגובים הבנקים לא תמיד מורגשים, אבל הם מצטברים לסכומים גדולים, במיוחד בעידן של ריביות אפסית כנגד פקדונות. המצב הקיים כיום מקטין משמעותית את סיכוי למשקיעים להרוויח השנה אם בכלל.​


במאמר הבא בדקנו עבורכם כיצד ניתן לחסוך בעמלות אלו.

1. מיקוח - ראשית כל ישנם הבדלים בין העמלות בין הבנקים השונים עם נטייה לעמלות גבוהות ככל שהבנק גדול יותר. ניתן לנהל משא ומתן עם הבנקים ולקבל הצעות שונות. אל תתביישו לחזור אל הבנק ולהציג בפניהם את ההצעות שקיבלתם מבנקים אחרים, זה יעזור לכם. גם במקרה בו תבחרו להתמקח עם הבנקים ואף תזכו למחירים מוזלים יותר, זכרו שכמעט תמיד ההנחות הללו הן זמניות ותוקפן פג לרוב לאחר שנה, אל תשכחו לתעד תזכורת ביומן ולבקש את ההנחה מחדש!
​​
2. בצעו יותר פעולות בצורה מקוונת - הידעתם שתיקון בחוק שעבר בחודש מרץ 2017 קובע כי כל פעולה שלקוח מבצע ללא עזרת פקיד בנק תהיה זולה יותר. ביצוע פעולה באמצעי ישיר יחסוך לכם כסף, והוא גם הרבה יותר מהיר ונוח, כך שאין כל סיבה לגשת לסניף ולהעזר בפקיד.
3. תעודות סל או קרנות נאמנות ? - אם החלטת לנהל את תיק ההשקעות באמצעות מכשירי השקעה כגון תעודות סל וקרנות נאמנות, חשוב להכיר את תכונות המכשירים ואת דמי הניהול המגולמים בהם. כלל תעודות סל (ETF), לכל אחד מהמכשירים האלו יש יתרונות לצד חסרונות, אז מה כדאי? ובכן, תעודות הסל הן מכשירים עוקבים (אחר מדד, סקטור וכו') מטרתן היא לחקות את אותו הנכס ולהביא לתוצאה דומה בתשואה. מנגד, קרנות הנאמנות הן מכשירים בהם מתבצע ניהול אקטיבי של מנהלי השקעות.עם זאת, בקרנות נאמנות קיימים דמי ניהול גבוהים משמעותית ביחס לתעודות הסל. מכאן שאם נבחר להשקיע דרך קרנות הנאמנות נרצה לבחור קרן אשר הראתה תשואה עודפת על מדד הייחוס (הבנצ'מארק) על מנת שתצדיק את דמי הניהול הגבוהים, אשר כידוע שוחקים את תשואת התיק שלנו. כמו תעודות הסל מצליחות למשוך יותר ויותר משקיעים בשנים האחרונות ועל כך תוכלו לקרוא עוד במאמר, 6 סיבות להשקעה דרך תעודות סל.
4. ניהול התיק דרך ברוקרים זרים - חשוב לזכור שאינכם מוגבלים למסחר באמצעות הבנקים,
ניתן גם לנהל את תיק ההשקעות אצל ברוקרים פרטיים. מי הם למעשה אותם ברוקרים ?
מדובר על אותם חברי בורסה (לרוב גופים אמריקאים), אשר דרכם הבנק שלכם למעשה סולק את עסקאותיו.
דוגמא לאחד כזה היא "אינטראקטיב ברוקרס". אשר נחשב לאחד מגופי המסחר הגדולים, ואף נסחר בעצמו בנאסד"ק (IBKR) , בשווי של כ-20 מילארד דולר.

טבלת השוואת עמלות בין הבנקים, בתי ההשקעות, ואינטראקטיב ברוקרס

תוכלו לפתוח חשבון מסחר עצמאי על שמכם, אשר יהיה מפוקח ע"י הרשויות האמריקאיות ולרוב בעל ביטוח על הכספים. בכל מקרה, אם החלטתם לבצע פעולות בתיק ניירות הערך שלכם מחוץ לבנק, חשוב שתבדקו היטב את התנאים, וכן שמדובר בגוף פיננסי מוכר וידוע.

האם ישנן דרכים לחסוך בעמלות? בהחלט כן !

העמלות בבנקים יכולות להגיע לעד פי 300 מהעמלות אצל ברוקרים זרים, ובכל זאת, הציבור נמנע מהברוקרים, אף שלרוב מדובר על גופי ענק גדולים בהרבה מהבנקים המקומיים בישראל.ובעלי רמות פיקוח גבוהות בהרבה, כולל ביטוחים שאינם קיימים בבנקים ישראלים.כמו כן רמה והיקף השירות, מערכות המסחר, מגוון המכשירים הפיננסים ועלויות המרת המט"ח לרוב לא נופלים מהבנקים.

חוץ מזה, מתוך מאמר שפורסם לאחרונה בגלובס אשר מצא כי עמלות ניירות הערך של בנק הפועלים (וכנראה של רוב הבנקים בישראל) נמצאות בשחיקה מתמדת (ראו טבלה). המסקנה היא שבנק הפועלים נפגע מהתחרות עם הברוקרים הפרטיים, ולכן הירידה המשמעותית בתחום מאז 2015. זה עשוי להימשך. ברגע שציבור גדול יפנים זאת, הוא יעבור לברוקרים ויוזיל משמעותית את העלויות - ואז הדוגמה שהבאנו כאן, יכולה להתברר אפילו כאופטימית.

רווחי הבנקים נשחקים, הלקוחות מצביעים ברגליים ועוזבים
פיורד גאה להיות בחוד החנית של מהפכת הייעוץ דיגיטלית (Robo Advisor) בישראל, דבר שהפך להיסטריה של ממש בעולם ההשקעות. וחרטה על דגלה את עניין עמלות המסחר כחלק מרכזי אשר פוגע ברווחי המשקיע.לקוחותינו נהנים מעמלות המסחר הנמוכות בעולם דרך ענקית הברוקראז' האמריקאית Interactive Brokers ואנו גאים להיות חלק מקבוצת אינטראקטיב ישראל אשר עושה מאמצים לספק לכם המשקיעים את הכלים וטכנולוגיות המתקדמות בעולם תוך שמירה על ביטחון כספיכם ופיקוח הרשות לניירות ערך הישראלית, ה- FINRA ועוד 28 רגולטורים שונים ברחבי העולם אשר מפקחים על פעילות הברוקר.


אנו מזמינים אתכם להתנסות בשירות ולקבל תמהיל השקעה ראשוני ללא עלות! אותו תוכלו לרכוש בעצמכם דרך חשבון הבנק שלכם או לחלופין לעבור לפתוח חשבון השקעות ב- Interactive Brokers ולקבל מאיתנו עדכונים שוטפים והצעות לשיפור התמהיל בהתאם למצב השוק.
פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page