top of page
Robo Advisor | המהפכה של עולם ההשקעות

מה זה ROBO ADVISOR? ואיך שינה את עולם ההשקעות

האם מחשבים יכולים להחליף בני אדם ולתת ייעוץ פיננסי טוב? בעבר, אפשרויות הבחירה של המשקיעים היו מוגבולת למדי. וכללו רק שתי אפשרויות : "עשה זאת בעצמך" או "שלם לאיש מקצוע שיעשה זאת עבורך" כאשר עבור האפשרות השנייה נדרשת להעמיד סכום השקעה מינימלי של כ-300,000 ש"ח. דרישות אלה השאירו את השירות מחוץ להישג ידם של אוכלוסיות רבות וצעירים שטרם הגיעו להון המינימילי הדרוש. 

בראשות Wealthfront ו Betterment שהיו החלוצות בתחום בשוק האמריקאי והחלו לפעות משנת 2014, הגיעו לאחוזי צמיחה של כ- 300% בשנה, נוצר המושג מהפכני "ROBO ADVISOR"ישנן הגדרות רבות של מהו בדיוק "robo advisor", מדובר בפשטות על שיטה לאוטומציה של הקצאת הנכסים באמצעות אלגוריתם ממוחשב שנבנה ע"י אנשי מקצוע בעלי רישיון בתחום ההשקעות. בעזרת כלים אוטומטים ניתן להציע הצעות השקעה, לנהל כסף, לאזן את תיק ההשקעות. שימוש בטכנולוגיה הוא דבר חיובי בכל שוק תחרותי. בשימוש טכנולוגי ניתן להפחית משמעותית עלויות כגון : דמי ניהול, עמלות מסחר ועמלות שוטפות. וכל זה תוך יצירת תיק מותאם ומפוזר.

"

משהו גדול עומד לקרות"

בנוסף למתן אופציה זולה למשקיעים המעוניינים להפוך את תיקי ההשקעות שלהם לאוטומטים, העלייה בפופולאריות של ה- ROBO ADVISORS הפעילה לחץ להפחתת  דמי הניהול בכל התעשייה בארה"ב. 

 הביקוש אליהם צומח ועולה מידי יום וצפוי להגיע לכ-2.2 טריליון הון מנוהל בשנת 2020 בארה"ב (לפי סקר שנערך ע"י פירמת רו"ח KPMG).

עם צמיחת התחרות בתעשייה הפיננסית, התפתחה מגמה הולכת וגוברת של פיחות העמלות עבור המשקיע. עם שימוש במוצרים כגון תעודות סל מוצלחות (ETF) שיחס הוצאות עליהן נמוך מאוד בהשוואה לקרנות הנאמנות (Mutual funds).  עניין זה עמד במרכזם של מספר דיונים מתמשכים. עם זאת, הבעיה העיקרית של המשקיעים היא כיצד לנהל את אסטרטגיית הקצאת הנכסים, וכיצד לבצע החלטות השקעה. לשם כך עליהם ולהעסיק יועץ פיננסי אמין שיסייע להם בתהליך; תמורת תשלום כמובן. מתוך הצורך לקבל ייעוץ השקעות זמין יותר ומהיר יותר, בעלות נמוכה , נולד ה- ROBO ADVISOR בעיקר עבור משקיעים שאינם זקוקים לשירותים מקיפים של יועץ פיננסי טיפוסי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"בנקים גדולים בארה"ב , כמו מורגן סטנלי, בנק אוף אמריקה וולס פארגו נמצאים תחת לחץ גדול בשל התחרות הגוברת עם ה- ROBO ADVISORS . במצב כזה קשה להצדיק את שכרם, הרבה מעבר לעלויות השירותים מפלטפורמות השקעה זולות יותר".

דעה זו באה לידי ביטוי על ידי קנדרה תומפסון, מנכ"לית אקסנצ'ר, בלומברג. להערכתה, הבנקים הנ"ל, המעסיקים כ -46 אלף יועצים פיננסיים, חייבים להגיב לחברות סטארט-אפ , המציעות מכשירים פיננסיים חדשים המבוססים על טכנולוגיית הבינה המלאכותית. ROBO ADVISORS המשתמשים בתוכניות אנליטיות כדי לנתח מצבים, בדרך כלל לוקחים פחות ממחצית מהעמלות של הבנקים המסורתיים, אשר מבקשים מינימום של 1% מהנכסים תחת ניהול. 

ההצלחה המסחררת של ייעוץ ההשקעות הדיגיטלי

Robo-Advisers מפחידים את הבנקים הגדולים"

Bloomberg, February 5, 2016

"

ROBO ADVISOR הוא כלי דיגיטלי לניהול עושר המספק ייעוץ השקעות אוטומטי בעזרת אלגוריתמים אוטומטיים ללא כל הפרעה אנושית או עם התערבות מינימלית. בשל היעדר השפעה אנושית, הדבר מאפשר לגבות שכר נמוך בהרבה ממערכות ניהול הון מסורתיות. ומכיוון שלמבנה ה- ROBO ADVISOR עלויות נמוכות בהרבה, הוא מאפשר גם למשקיעים בעלי הון ראשוני נמוך (3000$) לפתוח חשבון. זאת בניגוד לניהול המסורתי אשר דרישת ההון המינימלי שם לרוב גבוהה (100,000$). 

 

הייעוץ מתבצע בצורה דיגיטלית,  המשקיע ממלא כמה פרטים אישיים כגון גיל, הכנסה ומטרות ההשקעה. משם, האלגוריתם בוחר אסטרטגיית הקצאת נכסים מתאימה על בסיס אפשרויות השקעה זולות כדי לעמוד ביעדים שהוגדרו מראש על ידי המשקיע.

 

ROBO ADVISOR הוא כלי נהדר למשקיעים שמחפשים שירותי ייעוץ השקעות פשוטים מהירים ובמחיר סביר. עם זאת, הפלטפורמה אינה מציעה את אותה רמת שירות והדרכה שתקבלו מהיועץ האנושי. היועצים האנושיים הם יקרים יותר מאשר עמיתיהם האוטומטיים כי הם מציעים שירות מקיף יותר ואישי שדורש אופרציה רחבה. בדרך כלל, יועצים אנושיים מציעים תכנון השקעות ואפילו שירות תכנון פיננסי מקיף. ברור כי מעבר לשירותים שמספקים היועצים הרובוטים, יועצים אנושיים יכולים לספק שירותים מורכבים נוספים בעלי ערך מוסף, כולל תכנון פרישה, תכנון נדל"ן, ניהול מס, חינוך פיננסי, ניהול סיכונים וביטוח חיים.

בסך הכל, מדובר על תוספת טובה לתעשיית הייעוץ הפיננסי. אשר צפויה להמשיך לצמוח ולהתפתח בתחום הטכנולוגי. עבור משקיעים שאין להם את ההון המינימלי הדרוש או לא יכולים להרשות לעצמם לשלם את שכרו הגבוה של היועץ אנושי, היועץ הרובוטי - ROBO ASVISOR יכול להיות פתרון מושלם. 

ניתן להתנסות חינם בשירותי היועץ הרובוטי

בלחיצה על הכפותר מטה

bottom of page