האם מניות ה-FAANG הן בועה שצריכה להתפוצץ?

מניות הטכנולוגיה חוו תנודות קשות בחודש האחרון הרבה יותר מיתר השוק הרחב (S & P 500). בשלושת החודשים האחרונים עד יום שישי שעבר (11/16), מדד ה- S & P ירד ב -4.44%, ואילו הנאסד"ק (המדד הטכנולוגי) ירד כמעט פי שניים, ב -7.19%.


הירידות הללו גרמו למשקיעים לחשוש שמניות הטכנולוגיה בועתיות מדי.


אבל אנו לא משוכנעים עדיין כי מניות הטכנולוגיה במצטבר מנופחות או בטריטוריה בועתית. וזאת כי לעתים קרובות המשקיעים מבלבלים בין הערכות שווי של חברות כמו פייסבוק, אמזון, Netflix (מניות FAANG) עם מגזר הטכנולוגיה הרחב. ובעשותם כך הם למעשה מפספסים את התמונה המלאה.


אם אתם מתרכזים רק בכמה חברות כמו אלה שהוזכרו לעיל, כנראה היינו תמימי דעים בכך שיש סיבה לדאגה. אבל אם אתה מושקע בענף הטכנולוגיה הרחב, לא היינו ממהרים לדאוג.


הנה 4 סיבות מדוע:


1) הערכות שווי של המגזר הטכנולוגי הינן ממוצעות יחסית להיסטוריה - נכון לרבעון השלישי, סקטור הטכנולוגיה נסחר ברווחים של 29x בערך, שהוא קרוב למדי לממוצע ארוך הטווח של 28x. במהלך בועת הטכנולוגיה בסוף שנות ה -90 עד שנות ה-2000, הערכות היו קרובות ל- 70x עם כמה חברות שנסחרו מעל לפי 100. חברות מסוג זה קיימות כיום, אבל לא מדובר בחברות קיקיוניות ואינן נפוצות כמו בעבר.


2) הערכות השווי יחסית ל- S & P 500 הן גם סבירות - בשנות ה -90 המאוחרות בזמן ההתנפחות של הבועה הטכנולוגית, סקטור הטכנולוגיה נסחר בפרמיה של 1.5-2x ביחס ל- S & P 500. אבל כרגע, זה קרוב יותר ל 1-1.25x.


3) חברות הטכנולוגיה עדיין רווחיות במאזנים, ומאזן מוצק מספק להן גמישות - כמעט 90% מחברות הטק הכו את הציפיות ברבעון השני, וזה סביר שהקצב ישמר ברבעון השלישי . רוב המאזנים נראים טוב, עם יתרות מזומנים גדולות וחוב נמוך יחסית. זה נותן לחברות טכנולוגיה כרית הגנה וגמישות במידה ויכול שינוי בתנאים המאקרו כלכליים. הן יכולות לבחור להגדיל את הוצאות ההון, להיות אגרסיביות יותר בקידום מיזוגים ורכישות או אפילו להגדיל את תשלומי הדיבידנדים ולבצע רכישה עצמית של מניות.


4) חדשנות מתמשכת - קשה להבין כי פייסבוק נוסדה לפני פחות מ -15 שנה, אך כיום היא מוערכת בכ -400 מיליארד דולר. סיפור דומה חל על גוגל, פייסבוק, נטפליקס ואחרות. אנחנו רואים ללא הרף חדשנות במגזר הטכנולוגיה, ולא בטוח שיהיה זה נבון מאוד לחשוב שהחידושים הטכנולוגים יעלמו בקרוב. הטכנולוגיה צפויה להמשיך ולשלוט בעולם, עם מוצרים חדשים, ועם הזמן, חברות חדשות. אבל עם זרם קבוע של חדשנות על המשקיעים להיות ערניים בבחירת החברות - ותמיד להיות מודעים לתחרות.


השורה התחתונה למשקיעים


מניות הטכנולוגיה הושפעו באופן לא פרופורציונלי במהלך הירידות האחרונות. במהלך יום שישי ה -16 בנובמבר, הנאסד"ק עדיין היה טוב יותר השנה מאשר מדד ה- S & P 500, לאחר שעלה ב -2.44% לעומת עלייה של 0.63% ב- S & P 500. בנוסף, לעתים קרובות, סקטורים שספגו קשה בנפילות גם נוטים לחזור בחזרה בחוזקה כאשר השוק מתאושש - אנו צופים שגם הפעם התוצאה תהיה דומה.

  • rss
  • LinkedIn Social Icon
  • youtube
  • facebook

שד' נים 2, ראשל"צ

פיורד פועלת באמצעות בית ההשקעות גולד ניהול פיננסי מס' רישיון 543 ובאמצעות יועצת השקעות רשומה 12918 ברשות לניירות ערך - כנרת פרזון. בשימוש באתר זה הינך מקבל את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות שלנו. מובהר בזאת כי ביצועי העבר של ניירות הערך אינם ערובה לתוצאות עתידיות. תשואות צפויות, היסטוריות או תחזיות עשויות שלא לשקף ביצועים עתידיים בפועל של נייר הערך אין לראות בתכני האתר מכל סוג שהם הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע כל פעולה פיננסית. אין לראות בתכנים תחליף לשיקול דעתו של הקורא או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכי הלקוח. המידע המופיע איננו מכיל את כלל המידע הנדרש למשקיע זה או אחר. הכותב איננו מחויב להודיע לקוראים בכל דרך שהיא על שינויים או עדכונים במידע, כל ניירות הערך כרוכים בסיכון ועלולים לגרום להפסד חלקי או מלא. שירותי ייעוץ ההשקעות נועדו לסייע ללקוחותינו בהכנות לעתידם הפיננסי ומאפשרים להם להתאים אישית את הנחותיהם לתיקיהם. אין בכוונתנו להציג כי ייעוץ ההשקעות שלנו מבוסס או שהוא אמור להחליף ניהול תיק השקעות ע"י בעל מקצוע. כמו כן פיורד אינה מספקת ייעוץ מס או ייעוץ פנסיוני ואינה מייצגת באופן כלשהו סוכנות פנסיונית כזו או אחרת. ייעוץ הניתן ע"י בעלי מקצוע בתחום הפנסיוני אינו באחריות פיורד השקעות. כל זמן בו הנתונים והציטוטים שפיורד משתמשת בהם מגיעים מצד שלישי, פיורד לא יכולה להבטיח את דיוק או שלמות הנתונים המסופקים על ידי צדדים שלישיים. כמו כן פיורד לא תישא באחריות לשימוש בתוכנת צד שלישי כזו או אחרת ולא לכשלים בתוכנות אלו ולנזקים שיגרמו כתוצאה משימוש בתוכנות אלו שאינן בבעלות פיורד השקעות. חלק מהמסלולים המומלצים כוללים רכיבי מינוף והשקעות בחסר (short) ,בעוד שלמנוף פיננסי ומכירה בחסר יש פוטנציאל לייצר רווחים גבוהים יותר, הם עלולים לגרום להפסדים גדולים יותר ולהשקעות בסיכון מיוחד כהגדרת החוק, כמו כן, רכיבי ההמלצות עשויים להיות מושפעים מסיכוני שוק , כולל תנודתיות, אשר עלולה להשפיע על שווי רכיבים מסויימים בהמלצות. גורמים כגון צמיחה במשק האמריקאי ומשקים זרים, רמות הריבית ואירועים פוליטיים אשר משפיעים על שוקי ניירות הערך. השווקים נוטים גם הם לנוע במחזורים, עם תקופות של עליית מחירים וירידות. אם קיימת ירידה כללית בניירות ערך ובשווקים אחרים, ההשקעה שלך עלולה לאבד ערך. מודגש בזאת כי לפיורד אין כל ערובה לתוצאות עתידיות של תיק ההשקעות שלך. והחלטת ההשקעה הסופית הינה של הלקוח בלבד.

עוצב ונבנה ע"י

כל הזכויות שמורות ©  לפיורד טכנולוגיות בע"מ